Montaż paneli fotowoltaicznych – jak i gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną?

Montaż ogniw fotowoltaicznych to niewątpliwie inwestycja na lata. Przed instalacją paneli fotowoltaicznych należy rozważyć wszystkie ważne aspekty, tak aby nasza instalacja była w pełni wydajna i długo nam służyła. Przy wyborze właściwej lokalizacji paneli fotowoltaicznych kierować należy się nie tylko kątem padania promieni słonecznych. 

Na co musimy zwrócić uwagę decydując się na montaż fotowoltaiki? W artykule poruszymy najważniejsze kwestie związane z tym jak i gdzie zamontować panele. 

Lokalizacja instalacji fotowoltaicznej- co wziąć pod uwagę?

Głównym czynnikiem decydującym o lokalizacji jest nasłonecznienie: pod jakim kątem padają promienie słoneczne, przez jaki czas, czy są ewentualne przeszkody ograniczające absorpcję promieniowania. Panele montowane są najczęściej na dachu lub gruncie. 

Nie można jednak pominąć innych ważnych aspektów. Zacznijmy więc od czynników atmosferycznych. Rozważając montaż paneli słonecznych musimy wziąć pod uwagę wiatr, jego siłę i dominujący kierunek. Opady śniegu i miejsce jego zalegania na dachu, czy ochronę przeciwburzową. 

Aby panel był wydajny, musi być w pełni odsłonięty. Wybierając miejsce musimy rozważyć gdzie i w jakich godzinach pada cień, tak żeby instalacji zapewnić stały dopływ promieniowania.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, który w dużej mierze jest zacieniony przez pobliskie drzewa jest niezasadny. Nie można jednak zapomnieć o chłodzeniu paneli, a to należy rozumieć jako zapewnienie stałego przepływu powietrza. 

Kolejnym jest rodzaj oraz pochylenie dachu. System można zamontować zarówno na dachu płaskim jak również spadzistym. 25-36 stopni to najlepszy kąt nachylenia biorąc pod uwagę wydajność ogniw. Przy mocowaniu paneli fotowoltaicznych najlepiej jest wybrać kierunek południowy (na półkuli północnej). 

Panele co pewien czas należy wyczyścić czy przeglądać. Pod względem konserwacji oraz czyszczenia zdecydowanie bardziej dostępna jest instalacja gruntowa. W każdej chwili można do niej podejść i wykonać niezbędne zadania. 

Estetyka jest również nie bez znaczenia. O gustach się nie dyskutuje, jednak zdecydowanie można wyodrębnić zwolenników eksponowania paneli oraz fanów subtelnych, mało widocznych instalacji. 

Jak widać, elementów do wzięcia pod rozwagę jest wiele. Jednak głównym determinantem jest dostępna przestrzeń, którą możemy zaaranżować jako przydomowy generator energii.

Dysponując niedużą działką, na której znajduje się już budynek mieszkalny, garaż i ogród, wolnej przestrzeni zaczyna brakować. Stąd też tak duża popularność instalacji na dachu. 

Montaż fotowoltaiki na dachu – mocowanie PV na dachu

W zależności od kąta nachylenia dachu oraz pokrycia dachowego, praktykowane są różne metody montażu. Ogniwa słoneczne montuje się do systemów stelaży, wcześniej przytwierdzonych do krokwi. Warto korzystać z usług specjalistów, aby uniknąć uszkodzenia dachu, które skutkuje jego nieszczelnością.

Stelaże są montowane za pomocą wkrętów, a te dodatkowo są uszczelniane pastą dekarską. Panele są montowane w położeniu pionowym lub poziomym. Wymagana przestrzeń między panelem a płaszczyzną nie powinna być mniejsza niż 10 cm.

Bez tego nie będzie możliwa wentylacja i chłodzenie paneli. Warto również pamiętać o odległości paneli fotowoltaicznych dachu. Zaleca się, żeby odstęp miedzy dwoma panelami wynosił 20 mm.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim 

Na dachu płaskim montaż fotowoltaiki odbywa się na konstrukcjach wsporczych wykonanych z aluminium. Dzięki temu możliwe jest nachylenie paneli pod właściwym kątem i w odpowiednim kierunku. Ponadto stelaże zapewniają właściwe wsparcie dla całej instalacji. Konstrukcja jest montowana do specjalnych bloków betonowych, ewentualnie jest nimi dociążana.

Aby w pełni efektywnie wykorzystać dostępną powierzchnię dachu, możliwy jest również montaż paneli fotowoltaicznych w układzie wschód- zachód. Pozwala to na zwiększenie wydajności systemu, przy niedużym kącie nachylenia całej instalacji. 

Podobne metody montażu stosuje się przy instalacjach gruntowych. Całość opiera się na stelażach o odpowiednim kącie nachylenia.

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych 

Montażu paneli na dachu można dokonać używając otworów montażowych. Wówczas panel mocowany jest do stelaża, przynajmniej za pomocą 4 śrub. W przypadku terenu o dużej sile wiatru sugerowane jest użycie 8 otworów. 

Kolejna metoda montażu to systemy wsuwane. Wówczas panel fotowoltaiczny jest wsuwany do przygotowanej uprzednio ramy. 

Ostatnia opcja to zaciski. Klamry można montować na dwóch stronach ramy: dłuższej i krótszej, a szczegółowe informacje dotyczące siły, rozkładu zacisków są podawane przez producenta i należy ich przestrzegać, żeby nie zdeformować ramy.

Podsumowanie

Decyzja co do wyboru miejsca oraz metod montażu paneli fotowoltaicznych jest najczęściej podyktowana dostępną przestrzenią, rodzajem dachu i nasłonecznieniem. Korzystając z pomocy fachowca, ustalenie ważnych kwestii przebiega sprawnie oraz co ważne – ze spełnieniem niezbędnych wymagań technicznych. 

Autor