Panele fotowoltaiczne na gruncie – wady i zalety

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych musimy rozważyć wady i zalety dwóch rozwiązań: montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie czy montaż na dachu. Bardziej popularnym jest oczywiście montaż na dachu.

Możemy jednak spotkać się z sytuacjami gdy nie jest to możliwe np. ze względu na nachylenie dachu czy jego zacienienie. Warto więc przemyśleć za i przeciw drugiego rozwiązania- fotowoltaiki na gruncie. 

Jeśli dysponujemy wolnym, niezagospodarowanym terenem, dlaczego nie wykorzystać jego potencjału? Jednak z czym trzeba się liczyć decydując się na panele fotowoltaiczne montowane na ziemi? O czym należy pamiętać wybierając powierzchnię pod instalację? W artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania oraz główne zalety i wady takiego rozwiązania. 

Lokalizacja instalacji fotowoltaicznej na gruncie – jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie?

Odpowiednia lokalizacja to główny aspekt, od którego należy rozpocząć cały proces decyzyjny. Teren nie może być zacieniony przez istniejące bądź przyszłe budynki czy drzewa. Warto zadbać o to, żeby panele nie sąsiadowały z drzewami również ze względu na spadające liście czy szyszki. 

Instalacja powinna mieć możliwość ustawienia w kierunku południowym, aby absorpcja promieniowania i wydajność paneli fotowoltaicznych były jak największe. 

Ponadto nie można zapomnieć o wentylacji paneli i zapewnieniu dopływu świeżego powietrza. 

Ostatnim czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę jest rodzaj gleby pod planowaną inwestycją. Im gleba cięższa, tym lepiej – zmniejszymy ryzyko zapadnięcia się gruntu. Odradza się montowania fotowoltaiki na gruncie z piaszczystym podłożem. 

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – zalety

Panele fotowoltaiczne na gruncie możemy ustawić w dowolny sposób we właściwym kierunku (południowym), pod optymalnym kątem. Nie ma tu żadnych ograniczeń wynikających przykładowo z wielkości czy typu dachu. Daje nam to możliwość perfekcyjnego dopasowania do stron świata, a tym samym wzrostu wydajności instalacji.

Im większy grunt, tym większe oszczędności z tytułu pozyskanej energii z instalacji fotowoltaicznej postawionej na gruncie. Nie bez znaczenia pozostaje idealna wentylacja paneli, dzięki wolnej przestrzeni pod ogniwem słonecznym. Jest to szczególnie ważne w miesiącach letnich.

Idąc tym tropem, nie możemy zapomnieć o łatwości montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie (jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które decydują się na samodzielny montaż fotowoltaiki). Niezbędny będzie oczywiście system mocowania paneli fotowoltaicznych przeznaczony do instalacji na gruncie, jednak sama czynność mocowania i przyłączania odbywa się w znacznie bardziej dogodnych warunkach.

Stelaże pod panele fotowoltaiczne wykonane są najczęściej z ocynkowanej stali i aluminium. Taki dobór materiałów daje pewność, że stelaż jest odporny na korozję i działanie czynników atmosferycznych.

Kolejnym atutem fotowoltaiki na gruncie jest niewątpliwie dostęp do paneli. W każdej chwili można podejść do instalacji, dokonać konserwacji czy czyszczenia bez większych komplikacji.

Zaleca się myć ogniwa słoneczne raz w roku, co w przypadku instalacji na dachu jest znacznie bardziej uciążliwe dla właściciela i często wiąże się z koniecznością zatrudnienia specjalnych fachowców.

Osoby, które są gotowe zainwestować większe środki finansowe, mogą pokusić się na tzw. fotowoltaiczny system nadążny, czyli tracker solarny podążający za ruchem słońca i maksymalizujący wydajność paneli słonecznych.

W naszej szerokości geograficznej ta funkcjonalność jest przydatna szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy to kąt padania promieni słonecznych jest znacznie mniejszy niż w lecie. 

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – wady 

Panele fotowoltaiczne na gruncie posiadają również wady, do których możemy wymienić np. fakt, że na instalację musimy przeznaczyć spory wycinek działki. Konstrukcja stelaży i zamontowanych paneli nie powinna być zacieniona. Właściwe ulokowanie instalacji na mało ustawnym gruncie może się okazać kłopotliwe i może się wiązać z koniecznością wycięcia drzew. Jest to też spore ograniczenie w planowaniu zagospodarowania działki w przyszłości.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest również droższy, ze względu na konieczność przygotowania specjalnych stelaży do osadzenia ogniw. Jest to dodatkowy koszt, który musimy uwzględnić w ogólnym rozrachunku. 

Nie bez znaczenia pozostają także kwestie estetyczne. Gruntu zagospodarowanego w ten sposób nie da się przeoczyć. Nie jest to więc rozwiązanie dla osób, które cenią sobie subtelne, mało widoczne rozwiązania. Panele zamontowane na ciemnym dachu są niemalże niewidoczne, co dla wielu osób jest niewątpliwą zaletą. Fotowoltaika na gruncie jest wyraźną ingerencją w przestrzeń, a przykuwanie uwagi taką inwestycją może niestety sprowokować do kradzieży czy celowego wandalizmu.

Fotowoltaika na gruncie przy domu czy dachu? – Decyzja należy do inwestora

To, na jakie rozwiązanie ostatecznie się zdecydujemy zależy wyłącznie od nas, naszych możliwości finansowych i dostępnego terenu. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszelkie za i przeciw, tak aby każdy aspekt dostosować do naszych potrzeb i oczekiwań. Niewątpliwie pod taką inwestycję musimy przeznaczyć znaczną część działki, którą można by zaadaptować do innych celów, chociażby rekreacyjnych.

Jednakże montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów nie mogą założyć paneli na dach swojego domu. Przyszli inwestorzy nie muszą rezygnować z tego pomysłu i mogą w pełni wykorzystać dostępny grunt pod domowy generator prądu. 

Czytaj dalej:

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Wybór paneli słonecznych

Czym jest audyt fotowoltaiczny?

Autor