Jeśli wahasz się, czy zainwestować w solary, czy w panele fotowoltaiczne, musisz wiedzieć, że panele fotowoltaiczne są o wiele bardziej uniwersalne. Instalacja PV to możliwość zasilania elektrycznych urządzeń domowych, przygotowania ciepłej wody użytkowej, magazynowanie prądu w akumulatorach do forowoltaiki i oddawanie nadwyżek do sieci celem ich późniejszego odzyskania a także ogrzewania posesji – fotowoltaika plus pompa ciepła to możliwość uzyskania całkowitej ekologicznej niezależności energetycznej.
Pompa ciepła plus fotowoltaika – jak to działa?
Pompa ciepła to alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Tradycyjnych, czyli opartych na węglu, gazie, oleju bądź czerpiących prąd z publicznej sieci energetycznej. Pompa ciepła, oczywiście, potrzebuje energii, ale w zależności od rodzaju pompy ciepła, wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym – tę, która drzemie w pokładach wody, gruntu a nawet powietrza.
Jeśli we wspieraniu zachodzących w niej procesów termodynamicznych, pompa wykorzystuje energię elektryczną, może to być energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną. Mamy wtedy do czynienia z dwoma ekologicznymi instalacjami – fotowoltaika produkuje zieloną energię elektryczną z energii promieniowania słonecznego, a pompa ciepła wykorzystuje tę zieloną energię do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Słowo wykorzystuje ma tu znaczenie kluczowe, bowiem – w odróżnieniu od konwencjonalnych instalacji grzewczych – pompa ciepła nie „produkuje” energii, jej praca nie wymaga też procesu spalania. W procesie przetwarzania energii pierwotnej i dostarczania jej do instalacji grzewczej, pompa ciepła wykorzystuje najczęściej dodatkowe zasilanie prądem elektrycznym, który może pochodzić właśnie z instalacji fotowoltaicznej. Ot i cała tajemnica.
Standard energetyczny WT 2021, a pompa ciepła i fotowoltaika
Od1 stycznia 2021 roku wszedł w życie, jako obowiązkowy, standard energetyczny WT 2021, premiujący energię pierwotną, który faworyzuje pompy ciepła i fotowoltaikę. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania własnego domu, musimy przestrzegać nowych warunków technicznych, zgodnie z którymi należy projektować budynki o lepszej izolacji cieplnej przy użyciu technologii, w efekcie których budynek wymaga niższego nakładu energii pierwotnej (EP).
Pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną pozwala spełnić wymogi standardu WT 2021, w przypadku innych rozwiązań potrzebne są dodatkowe starania.
Dofinansowanie do pomp ciepła i fotowoltaiki
Pompy ciepła, podobnie jak instalacje fotowoltaiczne, to ekologiczne rozwiązania energetyczne, dlatego możemy otrzymać dofinansowanie z rozmaitych źródeł.
Decydując się na zakup pompy ciepła mamy do wyboru:
- Program „Czyste Powietrze” – dla inwestycji, w skład której wchodzą pompa ciepła z mikroinstalacją fotowoltaiczną dofinansowanie może wynosić maksymalnie 30 000 PLN
- Dofinansowania z NFOŚiGW – Program „Agroenergia”
- PROW – dla rolników, ewentualnie przedsiębiorstw rolnych (UWAGA: 16. 11, 2021 Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy przedłużający Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2021-2022. Do Polski trafi z tego tytułu 3,2 mld euro. Ustawa, która przewiduje także ułatwienia dla rolników, została już wniesiona do Sejmu).
- Regionalne Programy Operacyjne (RPO)
- Lokalne programy antysmogowe
- Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR) Banku Gospodarstwa Krajowego
- Ulgę termomodernizacyjną
Ekologiczna i ekonomiczna niezależność energetyczna
Niezależność energetyczna uzyskana dzięki zainstalowaniu na swojej posesji pompy ciepła współpracującej z instalacją fotowoltaiczną ma wymiar ekologiczny, o czym pisaliśmy powyżej, i ekonomiczny, o czym teraz nieco więcej.
Pokutuje mit, że pompa ciepła to kosmiczny wydatek. To prawda, że koszty inwestycji w pompę ciepła są wyższe od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w porównaniu do inwestycji w konwencjonalne systemy grzewcze. Dla domu o powierzchni do 200 m2, w którym mieszkają 4 osoby, całkowity nakład inwestycyjny mieści się w granicach 25-35 tysięcy PLN.
Jeśli jednak inwestycja w pompę ciepła jest jednym z elementów całego kosztorysu związanego z budową nowego domu, szybko się zwraca, a rachunki za ogrzewanie od samego początku są znacząco niższe, niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań grzewczych. Pamiętajmy także, iż pompa ciepła może być zamontowana również podczas termomodernizacji starego budynku i mamy wtedy prawo do skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej.
Szacuje się, że roczne koszty ogrzewania budynku o pow. 200 m2 instalacją z pompą ciepła wynoszą średnio 1500-2000 PLN, podczas gdy w przypadku instalacji gazowej jest to ok. 3000 PLN, a elektrycznej – nawet 6000 PLN. Ceny prądu, który kupujemy od zewnętrznych dostawców stale rosną. Właśnie dlatego równoczesna inwestycja w fotowoltaikę i pompę ciepła wydaje się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Więcej o podwyżkach za prąd na rok 2022 pisaliśmy już w poprzednich artykułach.
Podsumowanie
Pompa ciepła jest tak samo dobrym rozwiązaniem dla domów nowych, jak i domów od lat już zamieszkałych, które wymagają remontu i termomodernizacji. Pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną to możliwość wdrożenia tzw. fotowoltaicznego ogrzewania domu, a inwestycja w urządzenia czerpiące energię z odnawialnych źródeł to możliwość skorzystania z rozmaitych dofinansowań, preferencyjnych kredytów czy odliczeń podatkowych.