Czy na co dzień zdajecie sobie sprawę, że znakomita część AGD, RTV oraz IT to urządzenia elektryczne? Czy dzieje się tak dopiero wtedy, kiedy – na szczęście rzadko – następuje awaria albo planowe wyłączenie sieci energetycznej i nagle w domu robi się cicho, ciemno, staje pralka, suszarka, zmywarka…
W tym artykule omawiamy:
- Roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym
- Ile kilowatów zużywa gospodarstwo domowe?
- Co to jest klasa efektywności energetycznej/klasa energetyczna?
- Co to jest moc znamionowa?
- Co zużywa w domu najwięcej prądu?
- Uśpione urządzenia – zużycie prądu
Roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym
Zużycie energii elektrycznej przez przeciętne gospodarstwo domowe w skali roku ( bierzemy pod uwagę najpopularniejszą taryfę G-11) to, jak podaje GUS w roku 2019, od 1,5 tys. do 2 tys. kWh – takich gospodarstw jest najwięcej (20%). Ok. 15%gospodarstw domowych mieści się w przedziale zużycia od 1 tys. do 1,5 tys. kWh rocznie.
Średnie roczne zużycie prądu w gospodarstwie domowym: ile kilowatów zużywa gospodarstwo domowe?
Mediana rocznych kosztów energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego w Polsce wyniosła 1,2 tys. zł, a średnie zużycie prądu w mieszkaniu na 1mkw powierzchni użytkowej mieszkania w mieście wyniosło 29 kWh rocznie, a na wsi 26,55 kWh.
Polacy, co godne podkreślenia, w znakomitej większości używają urządzeń energooszczędnych Jak podaje GUS, prawie 80 proc. lodówek w gospodarstwach domowych to urządzenia z klasy energetycznej A. W przypadku zmywarek do naczyń ten odsetek sięgnął prawie 90 proc.
Aby świadomie wybierać urządzenia elektryczne do naszych domów, warto rozumieć zamieszczane na nich oznaczenia. Najważniejsze są dwa: klasa efektywności energetycznej (klasa energetyczna, klasa energooszczędności) oraz moc znamionowa.
Co to jest klasa efektywności energetycznej/klasa energetyczna?
Klasa energetyczna to informacja, ile dane urządzenie zużywa energii elektrycznej, jaka jest jego pojemność użytkowa, a w przypadku pralek i zmywarek – także ile zużywa wody. Kiedyś urządzenia domowe miały oznaczenie od A do G – E, F i G nie występują już od wielu lat. Dzięki postępowi techniki, obecnie w naszych gospodarstwach domowych najczęściej znajdziemy również urządzenia klasy A: A+, A++ i A+++. Oznaczeniom literowym towarzyszą strzałki w różnych kolorach.
- Butelkowa zieleń oznacza najwyższą klasę energooszczędności A+++
- Trawiasta zieleń to niższa (ale wciąż bardzo dobra) klasa efektywności A++
- Żółć oznacza klasę energetyczną A+
- Czerwień to najniższa klasa efektywności energetycznej A
Pozostałe oznaczenia (B,C,D) należy czytać w sposób następujący: im wyższa litera (tzn. im bliższa A), tym mniejsze zużycie energii i koszty eksploatacji.
Urządzenia domowe o klasie energetycznej A (A, A+, A++, A+++) pozwalają nam oszczędzać i płacić mniejsze rachunki za prąd – początkowo o kilkadziesiąt złotych mniej w skali roku, co po kilku latach użytkowania o coraz wyższe kwoty. Oczywiście im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym wyższa jego cena.
Co to jest moc znamionowa?
Moc znamionowa (ang. nominal power) to wartość znamionowa mocy, przy której urządzenie pracuje prawidłowo i zgodnie z normami lub zaleceniami producenta. Wartość ta zazwyczaj podawana jest na tabliczce znamionowej zamocowanej na obudowie urządzenia razem z innymi parametrami istotnymi dla pracy danego urządzenia. Zazwyczaj oznaczana jest symbolem P N {\displaystyle P_{N}} i podawana w watach [W] lub koniach mechanicznych [KM]. W praktyce moc znamionowa oznacza największą moc, z jaką może pracować urządzenie. W przypadku urządzeń domowych, pobór energii będzie maksymalny jeśli nie będziemy stosować się do podstawowych zaleceń producenta. Dlatego, aby pobór prądu nie był maksymalny trzeba wiedzieć jak obchodzić się z poszczególnymi urządzeniami, żeby zużycie prądu w gospodarstwie domowym było jak najmniejsze.
Co zużywa w domu najwięcej prądu?
Na koniec popatrzmy ile energii zużywają poszczególne urządzenia domowe. Niekwestionowanym liderem rankingu urządzeń domowych pobierających najwięcej prądu jest lodówka z zamrażarką – 2277,6 kWh/rok = 1275,45 zł/rok. Kolejne miejsce na podium to bojler elektryczny 200 litrów – 2190 kWh/rok = 1226,40 zł/rok i na miejscu trzecim ceramiczna kuchenka elektryczna – 1460 kWh/rok = 817,6 zł/rok.
W przypadku tych trzech urządzeń klasa energetyczna ma więc znaczenie kluczowe. Np. lodówki starszego typu (klasy B i C) zużywają ponad 2,5 krotnie więcej prądu niż urządzenia klasy A+++.
A jak wygląda dalsza część rankingu?
4. Kuchenka indukcyjna – 1095 kWh/rok = 613,2 zł/rok
5. Oświetlenie tradycyjne – 1051,2 kWh/rok = 588,67 zł/rok
6. Zmywarka – 374,4 kWh/rok = 209,66 zł/rok
7. Czajnik elektryczny – 292 kWh/rok i koszt = 163,52 zł/rok
8. Komputer stacjonarny z monitorem – 277,4 kWh/rok = 155,34 zł/rok
9. Telewizor + kino domowe – 247,02 kWh/rok = 138,33 zł/rok
10. Telewizor z dekoderem – 236,52 kWh/rok = 132,48/rok
11. Oświetlenie energooszczędne – 210,24 kWh/rok = 117,73 zł/rok
12. Telewizor – 197,10 kWh/rok = 110,38 zł/rok
13. Odkurzacz – 176,8 kWh/rok = 99 zł/rok
14. Piekarnik – 148,54 kWh/rok = 83,18 zł/rok
15. Pralka – 109,2 kWh/rok = 61,15 zł/rok
16. Żelazko – 103,83 kWh/rok = 58,14 zł/rok
17. Laptop – 87,6 kWh/rok = 49,1 zł/rok
18. Kuchenka mikrofalowa – 24,96 kWh/rok = 13,97 zł/rok
Uśpione urządzenia – zużycie prądu
Warto także pamiętać, że wielu z nas ma zwyczaj zostawiania urządzeń elektrycznych w trybie czuwania (stand-by) sygnalizowanego przez świecącą się diodę – komputery, laptopy, telewizory i konsole do gry niemal nigdy nie są wyłączane (off)! W przeciętnym, polskim gospodarstwie domowym rocznie w ten sposób zużywa się 160-190 kWh, przez co do faktur za prąd dopłacamy w skali roku około 100 zł.
Polecamy także nasz artykuły o tym ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny oraz o sprzedaży prądu z fotowoltaiki.