Pompa ciepła to urządzenie służące do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Wiele modeli umożliwia również schłodzenie wnętrza budynku. Przy wytwarzaniu energii nie zachodzi proces spalania. Urządzenie korzysta z zasobów zgromadzonych w Twoim otoczeniu. W zależności od wybranego rodzaju pompy ciepła, możesz korzystać z potencjału zgromadzonego w gruncie, wodzie lub powietrzu.
Pompa ciepła często bywa określana mianem technologii przyszłości. Aktualne trendy na rynku energetycznym pokazują jednak, że to już bardziej teraźniejszy oraz topowy standard niż futurystyczna ciekawostka. Przyszłość już teraz puka do naszych drzwi. Mało tego, wiele wskazuje na to, że zdecydowanie warto się na nią otworzyć. Sytuacja związana z gwałtownie drożejącymi surowcami naturalnymi jak ropa, węgiel czy gaz wymusza wręcz przestawienie się na odnawialne źródła energii.
Pompa ciepła – zalety docenione przez tysiące Polaków
Ostatnie dwie dekady upłynęły pod znakiem modernizacji systemów grzewczych. Najpierw pojawiły się takie rozwiązania jak ogrzewanie podłogowe. Zapewniły one nienaganną wydajność, podwyższyły komfort, a także pozwoliły na wykreowanie minimalistycznych aranżacji. Nieco później względy ekologiczne stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Na fali przemian pojawiła się nowoczesna technologia pod postacią paneli fotowoltaicznych, a także pomp ciepła.
Nowoczesny sprzęt cieszy się coraz większą popularnością. Organizacja EurObserv’ER podaje, że do końca 2020 roku w Polsce funkcjonowało ponad 230 tysięcy pomp ciepła. Wedle statystyk sporządzonych przez Polską Organizację Rozwoju Pomp Ciepła, na przestrzeni minionej dekady skala inwestycji w tym obszarze wzrosła 50-krotnie. Z kolei po 2017 zanotowano 10-krotny wzrost liczby sprzedanych urządzeń.
W bieżącym roku można spodziewać się kolejnego spektakularnego przełomu. Ze względu na rozpoczęcie programu rządowego „Moje Ciepło”, warunki do modernizacji będą jeszcze bardziej sprzyjające. Jeżeli planujesz zdecydować się na podobny krok, ale jeszcze nie masz pewności, poznaj potencjalne wady i zalety pomp ciepła. Dzięki temu zdobędziesz zasób konkretnych informacji, które ułatwią podjęcie świadomej decyzji.
Zalety pompy ciepła
Podstawowym atutem jest obniżenie kosztów utrzymania domu oraz bezobsługowość całego systemu. Urządzenie pozwala na wykorzystanie zasobów, które cały czas znajdują się na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu zyskujesz wygodę oraz zmniejszasz wydatki przeznaczane na ogrzewanie budynku.
Rynek energetyczny bywa nieprzewidywalny. Okazuje się coraz częściej że wydarzenia rozgrywające się w innej części świata wpływają na ceny paliw kopalnych w Polsce. Po zainstalowaniu pompy ciepła nie musisz już obawiać się co przyniesie jutro. Zyskujesz niezależność od rynkowych zawirowań.
Żywotność pompy ciepła jest obliczona na 20-30 lat. Dla Ciebie oznacza to ponad dwie dekady pod znakiem oszczędności. Inwestycja może zwrócić się już po upływie 5-7 lat. Jeżeli korzystasz z paneli fotowoltaicznych, korzyści ekonomiczne staną się jeszcze bardziej namacalne.
Instalacja pompy ciepła nie wymaga budowy kominów bądź zagospodarowania nowego miejsca na opał. Wystarczy podłączyć urządzenie do istniejącej instalacji grzewczej. Pompa ciepła wykazuje najwyższą kompatybilność z ogrzewaniem podłogowym. Niemniej może ona współpracować również z klasycznym układem grzejnikowym.
Powyższe zalety pomp ciepła sprowadzają się głównie do osobistych korzyści. Warto jednak zaznaczyć, że na modernizacji w Twoim domu korzystają wszyscy. Pompa ciepła stanowi zeroemisyjne rozwiązanie, które jest w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego. Dzięki temu domownicy i sąsiedzi mogą cieszyć się czystszym powietrzem w okolicy. Twoja decyzja to też kolejna cegiełka dołożona na rzecz poprawy kondycji planety.
Wady pompy ciepła
Największe wątpliwości w kontekście instalacji pompy ciepła budzi koszt inwestycji. Wydatki mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy od zapotrzebowania Twojego gospodarstwa domowego. Dosyć wysoka cena inwestycji może być jednak znacznie obniżona po otrzymaniu dotacji między innymi w programie „Moje Ciepło”.
Czasem pojawiają się również trudności natury formalnej, ale wyłącznie przy pompach ciepła gruntowych, gdyż zamontowanie takiej pompy ciepła wymaga otrzymania zgody od starostwa.
Jak zniwelować wady pomp ciepła?
Na pierwszy rzut oka widać, że plusów jest zdecydowanie więcej. Mało tego, jesteś w stanie obejść przeszkody przedstawione jako minusy. Przy planowaniu instalacji pompy ciepła warto skorzystać z doradztwa firmy specjalizującej się w tym obszarze. Konsultanci Synteza OZE udzielą Ci niezbędnej pomocy. Dzięki temu nie utkniesz w gąszczu formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Warto również zaznaczyć, że jesteś w stanie znacznie obniżyć koszty inwestycji dzięki wsparciu finansowemu oferowanemu przez inicjatywy rządowe. Do dyspozycji jest program „Czyste Powietrze”, który funkcjonuje już od kilku lat. Na szczególną uwagę zasługuje jednak projekt „Moje Ciepło”. Nabór wniosków został już rozpoczęty. Dotacje mają charakter bezzwrotny i obejmują od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Propozycja jest dostępna dla osób, które nie zadeklarowały jeszcze zakończenia budowy domu i nie wystąpiły z prośbą o pozwolenie na użytkowanie budynku.
Podsumowanie
Przy wnioskowaniu o dofinansowanie możesz w każdej chwili zasięgnąć rady specjalistów z firmy Synteza OZE. Zanotowaliśmy już dziesiątki pozytywnie rozpatrzonych podań. Z naszą pomocą masz maksymalne szanse na powodzenie.