Kiedy planujemy budowę domu i od razu wiemy, że będziemy zamawiać projekt budynku z fotowoltaiką dla domu, część ustaleń jest łatwiejsza, niż kiedy podejmujemy termomodernizację istniejącego już budynku, a część – trudniejsza. Na pewno trudniej jest wtedy oszacować zapotrzebowanie energetyczne posesji, ponieważ w grę wchodzą wyłącznie dane wynikające z planowanego zużycia, co oznacza, że stajemy przed koniecznością określenia ilości, rodzaju i energochłonności urządzeń elektrycznych, które zamierzamy dopiero kupić.
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej dla domu
Szacuje się, że gospodarstwo domowe (rodzina z dwójką dzieci) zużywa rocznie od 4000 do 6000 kWh rocznie. Dla takiego gospodarstwa wystarczy instalacja generująca energię elektryczną o mocy szczytowej od 4,5 do 7kW. Prognozując zapotrzebowanie energetyczne naszej posesji warto stworzyć własną listę urządzeń domowych pobierających najwięcej prądu (lodówka z zamrażarką – 2277,6 kWh/rok, bojler elektryczny 200 litrów – 2190 kWh/rok, indukcyjna kuchenka elektryczna – 1460 kWh/rok…. i tak dalej), które na pewno kupimy.
Planując moc instalacji fotowoltaicznej dla nowo powstającego domu dobrze jest do przewidywanej mocy dodać jeszcze 20 -30%, czyli szacowany koszt przechowywania energii w sieci. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże przewymiarowanie instalacji – czyli zaprojektowanie instalacji PV o mocy, która znacznie przekracza roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd – jest nieopłacalne.
Nadwyżki zawsze trafiają do publicznej sieci energetycznej, a odebrać w postaci opustów możemy jedynie 70-80% wprowadzonej przez nas do sieci energii, czyli 20-30% zawsze zostaje utracona.
W celu obliczenia zapotrzebowania energetycznego warto skontaktować się z doświadczonym doradcą firmy która zajmuje się montażem fotowoltaiki.
Instalacja PV na dachu nowego domu krok po kroku
Choć zawsze, kiedy zapada decyzja o inwestycji we własny dom, musimy myśleć perspektywicznie i brać pod uwagę nie tylko estetykę i funkcjonalność budynku, ale i aspekty ekonomiczne jego użytkowania, w przypadku fotowoltaiki trzeba zwrócić uwagę na bardzo konkretne kwestie. W każdym wypadku projekt instalacji fotowoltaicznej jest inny – zindywidualizowany na potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego, jednak na drodze do stworzenie tego projektu już ramach projektowania domu podejmuje się zawsze takie same kroki:
- trzeba zdecydować jaką wybrać konstrukcję oraz pokrycie dachu, żeby posadowienie na nim instalacji PV było maksymalnie ekonomiczne
- należy zwrócić uwagę na to, żeby jedna z połaci dachu była skierowana na południe, a kąt nachylenia dachu zawierał się przedziale 20° – 40°.
- warto zadbać o to, żeby dach był pozbawiony kominów, okien dachowych, załamań, jaskółek czy innych elementów powodujących zacienienie i przyczyniających się do ograniczenia jego powierzchni (czyniących go tzw. trudnym dachem)
Nawet jeśli zakładamy, że instalacja fotowoltaiczna pojawi się na naszym dachu kilka lat później, warto dostosować budynek i zapewnić odpowiednie warunki do jej montażu w przyszłości. Planowanie instalacji fotowoltaicznej na etapie projektowania domu nie generuje dodatkowych kosztów.
Instalacja fotowoltaiczna posadowiona na budynku zaprojektowanym specjalnie pod kątem takiej inwestycji jest znacznie tańsza, niż w przypadku termomodernizacji, już choćby ze względu na mały stopień skomplikowania – instalator od razu zastaje miejsce idealnie przystosowane do montażu.
Dom z fotowoltaiką – dom ekologiczny
Dom z fotowoltaiką można określić mianem mianem domu ekologicznego, bo:
- Instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna dla środowiska naturalnego. Jest ona zeroemisyjna (bezemisyjna), co oznacza, że praca ogniw PV nie wiąże się z emisją do atmosfery żadnych gazów, pyłów czy związków chemicznych. Im więcej osób korzysta z przydomowych elektrowni słonecznych, tym mniejsza emisja tlenków azotu, siarki i cząsteczek stałych (obecnych m.in. w smogu), które wytwarzane są w kotłowniach opalanych węglem czy drewnem. Szacuje się, że każde 1000 kWh energii pochodzącej z fotowoltaiki redukuje emisję dwutlenku węgla o 812 kg rocznie.
- Produkcja najnowocześniejszych paneli fotowoltaicznych z roku na rok obciążona jest coraz mniejszym śladem węglowym. Ślad węglowy to wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu. Jest on wyrażony jako ekwiwalent dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu (CO2e/jedn. funkcjonalna).
O domu z fotowoltaiką można też myśleć jako o domu zeroenergetycznym. Szczególnie w pierwszych latach funkcjonowania wytwarza on więcej energii, niż zużywają domownicy. Jest to możliwe wyłącznie wtedy, kiedy dysponujemy własnym źródłem energii, na przykład właśnie instalacją fotowoltaiczną.
Podsumowanie
Decydując się na zakup projektu domu z fotowoltaiką, robimy milowy krok w kierunku osiągnięcia niezależności od zewnętrznych dostawców energii, samowystarczalności energetycznej i wprowadzenia w nasze życie praktycznych rozwiązań ekologicznych. A jeśli już planujemy budowę domu i wraz z projektem budynku zamawiamy projekt instalacji fotowoltaicznej, może warto od razu rozważyć wykonanie odpowiedniej instalacji elektrycznej z kotłem indukcyjnym albo postawić na pompę ciepła i fotowoltaiczne ogrzewanie domu?