Zastanawiasz się jak dobrać moc fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego?
Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej dla domu jest uzależniony od rodzaju instalacji (On-Grid czy Off-Grid), ilości jakiej dom zużywa rocznie. Jeśli nasza instalacja ma być połączona z siecią energetyczną (On-Grid) trzeba pamiętać, że przy net-billingu nadmiar energii zostanie sprzedany, a kiedy nasza instalacja wyprodukuje mniej prądu niż aktualne zapotrzebowanie naszego domu, to musimy ją „odkupić”. Stawki kupna i sprzedaży się od siebie różnią, niestety na korzyść zakładu energetycznego.
Jeśli chcemy, aby moc naszej instalacji pokryła wszystkie nasze potrzeby, musimy znać nasze roczne zapotrzebowanie na energię, przy czym pamiętajmy, że bardzo często po montażu instalacji fotowoltaicznej, decydujemy się na rozszerzenie naszego wyposażenia działającego na energię elektryczną. Przykładem może być rezygnacja z kuchenki gazowej na rzecz elektrycznej, montaż pompy ciepła jako alternatywnej wersji ogrzewania czy nawet decyzja o zakupie auta elektrycznego i ładowanie go energią pochodzącą z instalacji PV.
Specjaliści są zdania, że dla typowego domu jednorodzinnego należy przyjąć, że na każdą wydaną złotówkę na miesięcznym rachunku za energię elektryczną, należy dobrać 27,5 Wp mocy instalacji fotowoltaicznej. Przeciętny dom zwykle ma instalację fotowoltaiczną o mocy od 3 do 20 kWp.
Jeśli chcesz samodzielne obliczyć niezbędną dla twojego domu moc instalacji fotowoltaicznej, możesz skorzystać z internetowego kalkulatora fotowoltaicznego. Pamiętaj jednak, że będą to jedynie obliczenia szacunkowe i przed podjęciem ostatecznej decyzji o zainstalowaniu paneli lepiej skontaktować się z fachowcami.
Czego dowiesz się z artukułu:
- Moc ogniw PV adekwatna do potrzeb, czy większa?
- Ile zapłacę za instalację PV dla mojego domu?
- Dobór paneli fotowoltaicznych dla domu
- Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?
- Ile kilowatów na dom jednorodzinny?
- Fotowoltaika dla domu – czy warto inwestować
Moc ogniw PV adekwatna do potrzeb, czy większa?
Warto mieć świadomość, że dobór instalacji fotowoltaicznej dla konkretnego gospodarstwa domowego musi być bardzo precyzyjny i poprzedzony szczegółowymi obliczeniami. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną o mocy, która przekracza roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd jest po prostu nieopłacalna.
W takim przypadku koszt samej instalacji będzie znacznie większy a okres zwrotu inwestycji znacznie się wydłuża. Nie będziemy w stanie wykorzystać wytworzonej energii elektrycznej, a oszczędności nie będą tak duże jak zakładaliśmy.
Nie jest też tak, że przewymiarowana instalacja PV spraw, iż oszczędności będą większe, niż gdyby była zwymiarowana bardzo dokładnie i adekwatnie do potrzeb.
Z drugiej strony, wybór fotowoltaiki o mniejszej mocy (nie pokrywającej naszego rocznego zużycia prądu) nie powoduje obniżenia opłacalności inwestycji.
Koszt zakupu będzie mniejszy, a oszczędności za energię elektryczną – proporcjonalnie niższe w porównaniu do instalacji w pełni pokrywającej roczne zużycie prądu. Narażamy się również na podwyżki energii elektrycznej.
Ile zapłacę za instalację PV dla mojego domu?
Jak szacują znawcy tematu, instalacja o mocy ok. 5 kW (czyli produkująca tyle prądu, ile zużywa rodzina z dziećmi w średniej wielkości domu), składająca się z naprawdę dobrej jakości podzespołów wraz z montażem i 15-letnią gwarancją na moduły kosztuje dziś około 30 tys. PLN.
Dzięki obowiązującej dotacji koszt instalacji możemy obniżyć, a dodatkowo kwota ta podlega uldze termomodernizacyjnej uwzględnionej w picie rocznym co daje kolejne około 5000zł oszczędności. Całkowity koszt instalacji spadnie więc z około 30000 do 22000zł PLN.
Dobór paneli fotowoltaicznych dla domu
Obecna generacja wysokiej jakości paneli słonecznych ma działać od 40 do 50 lat. Decydując się na instalację fotowoltaiczną dla domu warto więc zdecydować się na panele najwyższej jakości, gdyż gwarantuje to ich żywotność aż do śmierci technicznej.
Dodatkowo regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych może poprawić ich wydajność prawie o 14%, co udowodniły badania naukowe przeprowadzone w Szkole Wyższej Technicznej w szwajcarskim Bern. Czyszczenie paneli w polskich warunkach ze względu na częste opady deszczu nie jest jednak konieczne.
Warunki klimatyczne w Polsce są optymalne dla działania ogniw fotowoltaicznych, a dopracowane w szczegółach programy dofinansowania dla inwestorów indywidualnych („Mój Prąd”, „Prosument2”, „Czyste Powietrze”) sprawiają, że inwestycja w panele PV jest w długiej perspektywie bardzo opłacalna.
Ile paneli fotowoltaicznych dla domu? Ile kilowatów na dom jednorodzinny?
Jeżeli przyjmiemy, że optymalna liczba paneli fotowoltaicznych dla przeciętnego gospodarstwa domowego wynosi 3 kW, oznacza to, że musimy kupić około 10 paneli fotowoltaicznych. Ceny paneli PV wahają się w zależności od ich jakości oraz wykorzystywanych komponentów. Najwyższe ceny mają ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, które uchodzą za najbardziej efektywne – mają najwyższą sprawność rzędu 18-20%.
Na ceny paneli fotowoltaicznych składają się:
- Rodzaj i cena ogniw fotowoltaicznych (monokrystaliczne, polikrystaliczne).
- Moc / wielkość fotowoltaiki,
- Typ instalacji (naziemna, dachowa),
- Efektywność (skuteczność z jaką instalacja zamienia energię słoneczną na prąd)
- Okres gwarancji.
Fotowoltaika dla domu – czy warto inwestować
Prawidłowy mocy dobór instalacji fotowoltaicznej uniezależnia gospodarstwo domowe od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej albo powoduje znaczący spadek rachunków. Zwrot nakładów finansowych zaczyna się już po 6-7 latach.
Decydując się na instalację PV dla domu możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej (ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem, falownik, montaż instalacji fotowoltaicznej). Dodatkowo kiedy zdecydujemy się na rozbudowanie naszej instalacji i zamontowanie pompy ciepła również możemy skorzystać z ulgi na kolejne urządzenie. Korzyścią z montażu pompy ciepła jest możliwość połączenia z naszą instalacją PV, użycie fotowoltaiki do ogrzewania domu. Pozwoli nam to żyć ekologicznie i mieć w pełni darmową energię ze słońca.
Podsumowanie – jak dobrać moc fotowoltaiki dla domu?
Coraz więcej Polaków stawia na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Można przyjąć, że po 30 latach gwarantowana sprawność paneli fotowoltaicznych wynosi ponad 80% mocy początkowej. Fotowoltaika dla domu jest więc inwestycją naprawdę wartą rozważenia, aby wykorzystać sto procent potencjału instalacji PV, należy jednak wcześniej odpowiednio dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do domu. Przewymiarowana instalacja może przynosić niewielkie zyski ze względu na rozliczenia na zasadach net-billingu, jednak wiąże się z większymi kosztami na początku inwestycji. Moc instalacji fotowoltaicznej do domu, która będzie mniejsza niż nasze zapotrzebowanie, będzie wiązać się z potrzebą dokupowania energii z sieci, co wydłuży czas zwrotu z inwestycji.
Opłacalność fotowoltaiki jest więc dużo większa jeśli wcześniej zaplanujemy ile mocy musi dostarczać nasza instalacja fotowoltaiczna, oraz skorzystamy z dofinansowania na zakup naszej instalacji.