Ile kosztuje fotowoltaika? – koszt instalacji fotowoltaicznej

Koszt instalacji fotowoltaicznej to nie tylko koszt samych paneli. W skład instalacji wchodzą:

 • Panele fotowoltaiczne [więcej o nich przeczytasz tutaj – Kompendium wiedzy o fotowoltaice]
 • Inwerter (inaczej falownik) – to on przekształca prąd o napięciu stałym wytwarzanym przez panele w prąd o napięciu zmiennym taki który możemy wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń znajdujących się w naszym domu. Prawie wszystkie nowoczesne inwertery są falownikami MPPT, czyli cały czas w ciągu pracy instalacji śledzą napięcie na panelach. Nowoczesne inwertery można podłączyć do internetu i   poprzez odpowiednią aplikację śledzić pracę naszego systemu z dowolnego miejsca.
 • Przewody łączeniowe, które służą do połączenia ze sobą paneli fotowoltaicznych i inwertera, oraz podłączenia falownika do rozdzielnicy w naszym domu.
 • Zabezpieczenia po stronie DC (prądu stałego)  i AC (prądu zmiennego) – dzięki nim można mieć pewność, że w przypadku wystąpienia przepięcie nie dojdzie do uszkodzenia falownika oraz istniejących obwodów w naszym budynku.

Zestaw montażowy – rozmiary zestawu muszą być perfekcyjnie dobrane do rozmiarów i kształtu dachu: powinny być zlicowane z połacią dachu. Jak szacują specjaliści, urządzenia to zwykle około 80% całkowitych kosztów instalacji fotowoltaicznej. Pozostałe 20% to robocizna dla montażystów i elektryków.

 • Panele fotowoltaiczne: 45%
 • Inwerter: 20%
 • Konstrukcja i oprzyrządowanie: 15%
 • Montaż: 10% (czas pracy wykwalifikowanych pracowników z uprawnieniami wysokościowymi)
 • Elektryka: 10% (podłączenie falownika z panelami, sporządzenie odpowiedniej dokumentacji oraz schematu)

Ogniwa fotowoltaiczne – ceny

Porównując ceny ogniw fotowoltaicznych powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

 • moc znamionową, wyrażaną w jednostce Wp (Watt peak, czyli Watt w szczycie)
 • cena pojedynczego panelu PV
 • gwarancję na uzysk

UWAGA: znając moc znamionową i cenę, możemy obliczyć cenę za 1Wp, wskaźnik określający ile złotówek zapłacimy za każdy Wp mocy. Ten parametr określa, ile energii elektrycznej rocznie otrzymamy z każdej wydanej złotówki i umożliwia porównanie początkowej opłacalności paneli.

Mając te informacje, możemy mniej więcej policzyć, w ile lat zwróci się zakup poszczególnych paneli.

Panele minimalnie tracą moc z każdym rokiem użytkowania. Producent szacuje dopuszczalny stopień utraty tej mocy i określa to w gwarancji na uzysk – ma ona duży wpływ na zwrot inwestycji w skali wielu lat.

Dobrej jakości instalacja kosztuje w zależności od wielkości minimalnie od 4,5 do 6,5 tysięcy PLN za każdy 1 kW.

Informacje o ilości energii dostarczanej przez panele są oparte na danych statystycznych o nasłonecznieniu, więc można się spodziewać różnic między teorią a praktyką. Należy się też liczyć ze stratami energii – mniej więcej 3% na przewodach i od 3 do nawet 15% w inwerterze.

W dłuższej perspektywie przydomowa instalacja fotowoltaiczna to inwestycja bardzo opłacalna. Należy pamiętać, że panele słoneczne tracą z każdym rokiem swoją sprawność [sprawdź artykuł: Żywotność paneli fotowoltaicznych].

Jak można to uwzględnić w szacunkach ilości wyprodukowanej energii? Dla uproszczenia można przyjąć, że po 25 latach gwarantowana sprawność wynosi ponad 80% mocy początkowej.

Czy gospodarstwo domowe stać na instalację fotowoltaiczną?

Choć instalacja FV to spory jednorazowy wydatek, inwestorzy indywidualni mogą starać się o dofinansowanie do fotowoltaiki. Polski rząd przewidział dla takich inwestorów dofinansowania:

 • Program “Mój prąd” (wdrożony w 2019 roku)
 • Programy “Prosument 2” – budżet programu wynosi 800 mln złotych na lata 2014-2022 z możliwością zawierania umów pożyczek (kredytu) wraz z dotacją do 2020 roku
 • Program “Czyste Powietrze” – o dofinansowanie starać można się w terminie od 19 września 2018 r. do 30 czerwca 2027 roku. (Preferencyjny kredyt)

Zgodnie z symulacjami specjalistów, instalacja o mocy ok. 5 kW (czyli produkująca tyle prądu, ile zużywa rodzina z dziećmi w średniej wielkości domu), składająca się z naprawdę dobrej jakości podzespołów wraz z montażem i 15-letnią gwarancją kosztuje dziś około 30 tys. PLN.

Dzięki obowiązującej dotacji 5000zł koszt instalacji spada do 25000zł a dodatkowo kwota ta podlega uldze termomodernizacyjnej uwzględnionej w picie rocznym co daje kolejne około 5000zł oszczędności. Całkowity koszt instalacji spadnie więc z około 30000 do 20000zł PLN.

Dodatkowe czynniki wpływające na cenę instalacji fotowoltaicznej 

Właściciele domów jednorodzinnych do 300 m2 oraz mieszkań do 150 m2 płacą niższy podatek VAT, równy 8%, za zakup aparatury oraz jej montaż, od 18 listopada 2019 dotyczy to również instalacji postawionych na gruncie na działce. Dotyczy to też budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Cena niezależności

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna pozwala na uniezależnienie się gospodarstwa od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej.  Do ceny całej instalacji oraz robocizny doliczyć więc też należy… cenę niezależności. 

Instalację fotowoltaiczną warto kupić, ponieważ wytwarza darmowy prąd dla domu. Z fotowoltaiką miesięczne rachunki za prąd wynoszą maksymalnie 10-30 PLN (opłaty stałe + podatki). Okres zwrotu to jakieś 7-9 lat, a potem przez kolejne 16-20 lat mamy prąd za darmo. Ponadto ceny energii stale wzrastają, więc opłacalność inwestycji z czasem będzie rosła.

Autor