Przydomowa instalacja fotowoltaiczna pozwala na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii oraz uzyskanie samowystarczalności energetycznej. To także rozwiązanie maksymalnie ekologiczne, pozwalające na ogrzewanie domu fotowoltaiką.
Uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii oznacza, że nie kupujemy prądu wyprodukowanego przez zakład energetyczny, ale produkujemy go sami – właśnie w naszej przydomowej instalacji fotowoltaicznej czyli naszej własnej elektrowni słonecznej.
Samowystarczalność energetyczna to sytuacja, w której całą (100%) energię wyprodukowaną w naszej przydomowej elektrowni słonecznej spożytkowujemy na potrzeby własne, czyli nie oddajemy nadwyżek (bo ich nie ma) do publicznej sieci energetycznej.
Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki a samowystarczalność energetyczna
W uzyskaniu stuprocentowej samowystarczalności energetycznej pomaga stosowanie rozmaitych nowoczesnych rozwiązań technicznych dedykowanych fotowoltaice, które pozwalają zarządzać energią w inteligentny sposób. Jednym z takich rozwiązań jest fotowoltaiczne ogrzewanie domu. Aby wdrożyć ogrzewanie fotowoltaiczne domu trzeba będzie przerobić instalację elektryczną na taką, która do ogrzania domu wykorzystuje prąd, czyli na instalację z kotłem indukcyjnym albo zamontować pompę ciepła.
Oczywiście jeśli nie uzyskamy 100% samowystarczalności energetycznej, tylko oddajemy nadwyżki prądu do sieci, fotowoltaiczne ogrzewanie domu także ma sens. Możemy odzyskać ogromną część przesłanej do sieci energii elektrycznej w systemie opustów, czyli odebrać ją z sieci – nie całą, ale 80% w przypadku instalacji o mocy nieprzekraczającej 10 kWp i 70% w przypadku instalacji o wyższej mocy – i odzyskaną energię przekierować właśnie np. do pompy ciepła w miesiącach, w których instalacja PV produkuje jej za mało, żeby ogrzać dom.
Fotowoltaiczne ogrzewanie domu – Co wpływa na koszty ogrzewania domu fotowoltaiką?
Zastosowanie w instalacji grzewczej z kotłem elektrycznym albo pompą ciepła pozwala na wykorzystanie darmowej energii ze słońca na ogrzewanie wody i domu. Na koszty ogrzewania wpływa m.in. technologia wykonania budynku. Ogrzewanie starego budynku z kiepską izolacją jest o wiele mniej ekonomiczne, niż ogrzewanie budynku zbudowanego zgodnie z najnowszymi normami, wyposażonego w rekuperację, z dobrze ocieplonymi ścianami, dachem, stropem oraz z nowymi oknami i drzwiami.
Jeśli więc planujemy budowę domu i wraz z projektem budynku zamawiamy projekt instalacji fotowoltaicznej, warto od razu rozważyć wykonanie odpowiedniej instalacji elektrycznej z kotłem indukcyjnym albo postawić na pompę ciepła.
Kombinacja energii słonecznej i podczerwieni jako samowystarczalne ogrzewanie fotowoltaiczne
Obok instalacji grzewczej z kotłem indukcyjnym albo pompą ciepła, możemy także zdecydować się na folie i maty grzewcze na podczerwień zasilane prądem z fotowoltaiki. To system przyjazny środowisku i alergikom – w przeciwieństwie do ogrzewania konwekcyjnego nie powoduje ruchu powietrza, a tym samym unoszenia cząstek alergenów.
Ogrzewanie infraczerwone nie ogrzewa powietrza, tylko ściany i osoby w pomieszczeniu. Zasada działania przypomina naturalne promieniowanie słońca. Odczuwalne ciepło pojawia się już po 15 minutach. Instalacja z foliami i matami jest modułowa i może być rozbudowywana zgodnie z potrzebami. Ten rodzaj instalacji określa się też mianem fotowoltaiki do ogrzewania podłogowego.
Zalety ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki
- czystość i ekologiczność – bezemisyjność
- łatwość dopasowywania temperatury do naszych potrzeb
- brak konieczności budowy komina i dokonywania przeglądów instalacji kominowej
- brak konieczności posiadania dużej kotłowni
- brak konieczności zakupu, załadunku, rozładunku i poprawnego składowania opału
- uniezależnienie się od stale rosnących cen energii elektrycznej pozyskiwanej z węgla
Wady ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki
- konieczność termomodernizacji starych budynków mieszkalnych – można skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej
- system ogrzewania domu oparty na panelach fotowoltaicznych i energii elektrycznej wiąże się z ryzykiem przerw w dostawach prądu, problem ten można jednak wyeliminować decydując się na alternatywne źródło ciepła (np. kominek) bądź magazyn energii
Warto mieć świadomość, że najekonomiczniej podjąć decyzję o fotowoltaicznym ogrzewaniu domu na etapie jego budowy, ponieważ w nowo powstających, szczelnych budynkach, zapotrzebowanie na energię jest znacznie mniejsze niż w przypadku starego budownictwa, które jak wspomniano, wymaga termomodernizacji. Równie ekonomiczne jest wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do ogrzewania domu położonego poza miastem, gdzie ograniczone są możliwości, jeśli chodzi o źródła ciepła.
Podsumowanie
Instalacja fotowoltaiczna dla domu to jedna z cech tzw. inteligentnych budynków. Instalacje grzewcze zwykle dostarczane są w takim przypadku z odpowiednim oprogramowaniem, które ułatwia kontrolowanie i zarządzanie temperaturą w domu. Dzięki ogrzewaniu domu za pomocą fotowoltaiki, wydatnie przyczyniamy się do ochrony zasobów środowiska naturalnego oraz otaczamy się komfortowymi i nowoczesnymi rozwiązaniami.
Czytaj dalej:
Fotowoltaika na balkonie w bloku