Jeśli planujesz zainstalować w swojej firmie fotowoltaikę lub inną instalację OZE, zapamiętaj datę 1.02.2023. To właśnie do przedsiębiorców skierowany jest IV nabór do programu Energia Plus, który rozpoczyna się wraz z początkiem lutego. Produkcja własnej energii na potrzeby działalności gospodarczej to szereg korzyści, ale wiąże się z wysokimi kosztami. Dzięki rządowemu dofinansowaniu można przekroczyć tę barierę, ale żeby je otrzymać musisz złożyć wniosek. Urzędnicy rozpatrzą go pozytywnie tylko jeśli spełnisz określone wymagania. Co trzeba zrobić, by stać się beneficjentem programu Energia Plus?
Co to jest program energia plus?
Program Energia Plus to inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która rozpoczęła się w 2019 r. Od lutego 2023 r. zaczyna się już IV nabór do programu, którego celem jest promowanie działań służących zmniejszeniu negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko. Urzędnicy zachęcają do instalacji ekologicznych urządzeń OZE, takich jak np. fotowoltaika dla firm. W praktyce oznacza to dofinansowanie takich instalacji, realizowane za pomocą dotacji lub pożyczki.
Istnieją oczywiście pewne warunki dofinansowania, które wykazują urzędnicy w dokumentacji przedstawiającej Program Energia Plus. Szczegóły można znaleźć na stronie rządowej, ale jak to zwykle bywa, tłumaczone są w niejasny sposób. W skrócie dofinansowaniem objęte są koszty kwalifikowane poniesione w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 30 września 2030 roku. Chodzi tu o wydatki związane z:
- przygotowaniem przedsięwzięcia, czyli przede wszystkim jego projektu budowlanego i innej niezbędnej dokumentacji, np. audytu energetycznego – maksymalnie mogą objąć 10% wszystkich kosztów kwalifikowanych;
- zarządzeniem przedsięwzięciem, to jest nadzorem inwestora i projektanta – nie mogą przekroczyć 3% wszystkich kosztów kwalifikowanych;
- realizacją przedsięwzięcia, to znaczy z zakupem materiałów i urządzeń oraz z ich instalacją i montażem – nie mogą wynieść więcej niż 20% kosztów kwalifikowanych
Energia plus – dla kogo?
Każdy aktywny podmiot biznesowy może złożyć wniosek o dopłatę z IV naboru programu Energia Plus. Dofinansowanie obejmuje wszystkich przedsiębiorców definiowanych według ustawy z 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców. Trzeba jednak zaznaczyć, że chodzi tu tylko o podmioty aktywnie wykonujące działalność gospodarczą. Nie ma ograniczeń co do wielkości przedsiębiorstwa. O dofinansowanie mogą się więc ubiegać:
- osoby fizyczne (np. prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą);
- osoby prawne (np. spółki kapitałowe);
- wspólnicy spółki cywilnej (w obrębie prowadzonej działalności gospodarczej);
- jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, którym została ona nadana ustawowo.
Celem dofinansowania musi być takie usprawnienie prowadzonej działalności, by zmniejszyć jej negatywne oddziaływanie na środowisko. Chodzi tu o redukcję odpadów, emisji szkodliwych substancji, poprawę wydajności energetycznej przedsiębiorstwa, a przede wszystkim budowę zasilającej je instalacji OZE, czyli głównie systemu fotowoltaicznego.
Energia plus – dofinansowanie fotowoltaiki dla firm, jak złożyć wniosek
Wniosek do programu możesz złożyć wyłącznie przez internet, poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie, który znajdziesz na stronie NFOSIGW. Niezbędne będzie do tego celu założenie na niej konta oraz kwalifikowany podpis elektroniczny. Termin składania dokumentów zaczyna trwa od 01.02.2023 r. do 13.12.2024 r. lub wyczerpania środków. Wniosek wyszczególnia liczne załączniki (m.in. schemat technologiczny projektu), które trzeba do niego dołączyć.
Aby wniosek miał szansę na pozytywne rozpatrzenie, musi być kompletny i wysłany w terminie, a dokumentacja zgodna z celami programu. Kryteriami oceny są też możliwy stopień ich realizacji i związane z nimi szersze korzyści ekologiczne.
Formy dofinansowania fotowoltaiki dla firm w programie Energia Plus
Dofinansowanie w programie Energia Plus możesz otrzymać zarówno w formie pożyczki, jak i 50% dotacji. Ta ostatnia zarezerwowana jest jednak tylko dla projektów wykorzystujących technologię ORC i równocześnie zaciągających 35% pożyczkę od NFOSIGW. W przypadku formuły project finance potrzebny jest jeszcze 15% wkład własny.
Pożyczkę otrzymuje się na zasadach rynkowych lub preferencyjnych. Na projekty bez instalacji ORC można zaciągnąć pożyczkę w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych. Na spłatę zobowiązania przedsiębiorstwo ma 15 lat.
Podsumowanie
Coraz więcej polskich przedsiębiorców myśli o modernizacji firmy pod względem ekologii i wydajności energetycznej. Na przeszkodzie stoi bariera finansowa, ale na szczęście przynajmniej częściowe jej obejście umożliwia program Energia Plus. Fotowoltaika, pompy ciepła i inne instalacje związane z OZE są zgodne z jego celami, dlatego bez większego problemu można uzyskać dofinansowanie. Przeznaczony jest dla wszystkich aktywnych przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości. Dofinansowanie dotyczy kosztów kwalifikowanych. Warto zainteresować się też innymi formami dofinansowania rządowego do technologii OZE, np. Mój Prąd.