Decyzja zapadła: twój dom będzie czerpał energię ze źródeł odnawialnych. Zdecydowałeś się na fotowoltaikę i zadajesz sobie teraz pytanie, czy podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci to bardzo skomplikowana procedura.
Procedurę przyłączenia mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej reguluje art. 7 ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012r. Nr 1059 z późn. zm.).
Podmiotem starającym się o przyłączenie mikroinstalacji, mogą być: osoba fizyczna nie będąca przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą oraz pozostałe podmioty prawa.
Jeśli jesteś osobą fizyczną, rolnikiem lub przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, pamiętaj, że:
- Mała przydomowa instalacja zasilana odnawialnym źródłem energii, której łączna moc jest nie większa niż 50kW określana jest mianem mikroinstalacji. Może ona być przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym mniejszym niż 110kW.
- Jeśli dysponujesz już przyłączem, a moc zainstalowanej mikroinstalacji nie jest większa niż moc przyłączeniowa budynku – wystarczy zgłoszenie. Jeśli moc przyłączeniowa jest niższa od mocy planowanej mikroinstalacji należy niezwłocznie wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej dla budynku. Można to zrobić on-line lub za pośrednictwem wypełnionego formularza. Po zwiększeniu mocy należy dokonać zgłoszenia mikroinstalacji.
- Wniosek o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci należy skierować do wybranej firmy energetycznej (np. TAURON, ENEA, ENERGA, INNOGY, PGE). Cała procedura zgłoszenia trwa do 30 dni.
- Jeśli nie podpiszemy umowy z firmą energetyczną, nie będziemy mogli przekazywać do sieci nadwyżek wyprodukowanego przez nas prądu i złożyć wniosku o dotację Mój Prąd.
Jakich dokumentów potrzebujemy, żeby podłączyć instalację PV do sieci
Każdy firma energetyczna może mieć nieco inne wymagania dotyczące dokumentów związanych z podłączeniem fotowoltaiki do sieci, jednak zwykle wymaga się wypełnionego wniosku, w którym będziemy musieli podać między innymi:
- dane właściciela mikroinstalacji
- określenie rodzaju obiektu i źródła energii pierwotnej
- dokumentacja techniczna mikroinstalacji (schemat instalacji elektrycznej budynku z uwzględnieniem szchematu podłączenia instalacji fotowoltaicznej, specyfikacja techniczna dla instalacji fotowoltaicznej, elektryczny schemat instalacji z wewnętrznym źródłem)
- szacowane obliczenia dotyczących planowanej produkcji energii elektrycznej
- plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej, określający usytuowanie przyłączanego obiektu względem istniejącej sieci,
Po weryfikacji wniosku, zakład energetyczny ma obowiązek nieodpłatnej wymiany licznika jednokierunkowego na dwukierunkowy, czyli ten umożliwiający wskazanie poziomu zużytej przez nas energii i tej, którą „oddajemy” do sieci.
Innymi słowy: licznik taki rejestruje informacje nie tylko o pobieraniu, ale również o oddawaniu energii do sieci zbiorczej. Pozytywnie zweryfikowany wniosek skutkuje też otrzymaniem certyfikatu przystosowania sieci do przyłączenia mikroinstalacji.
Firma energetyczna jest zobligowany prawem do bezpłatnego przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci i zainstalowania licznika dwukierunkowego na własny koszt.
Dodatkowe warunki przyłączenia fotowoltaiki do sieci
Aby instalacja fotowoltaiczna mogła zostać podłączona do sieci musi być wykonana przez uprawnionego instalatora. Instalator musi posiadać certyfikat potwierdzający jego kompetencje w zakresie instalacji odnawialnych źródeł energii.
Sama instalacja musi spełniać wymogi techniczne i eksploatacyjne zawarte w art. 7a ustawy Prawo energetyczne, Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej.
Sprzęt musi spełniać wymagania określone w NC RfG [kodeks sieci UE (Network Codes, NC) w zakresie wymagań dla generatorów (Requirements for Generators, RfG)] i Wymogach Ogólnego Stosowania wynikających z NC RfG.
W okresie przejściowym tj. do 27.04.2021 r.dokumentem potwierdzającym zgodność jest certyfikat zgodności lub deklaracja zgodności wskazująca na spełnienie wymagań NC RfG i Wymogów Ogólnego Stosowania opracowanych na podstawie przepisów NC RfG.
Jaką umowę należy podpisać z firmą energetyczną
Aby móc wprowadzać energię elektryczną wytworzoną w mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej należy z firmą energetyczną zawrzeć umowę o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej wprowadzanej do sieci dystrybucyjnej z mikroinstalacji oraz o sprzedaży energii elektrycznej wprowadzanej do sieci dystrybucyjnej z mikroinstalacji.
Jeśli nasz gospodarstwo domowe jest zasilane z więcej niż jednego źródła energii odnawialnej, np. posiadamy również turbinę wiatrową i ją również chcielibyśmy podłączyć do sieci energetycznej, należy złożyć osobny wniosek – jeden wniosek dotyczy tylko jednego rodzaju odnawialnego źródła energii.
Podsumowanie
Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej daje naszemu gospodarstwu domowemu, gospodarstwu lub firmie sporą niezależność od sprzedawców energii, oraz możliwość magazynowania nadmiaru energii, którą możemy wykorzystać w dowolnym czasie.
Czytaj dalej:
Czym są trackery fotowoltaiczne?