Panele monokrystaliczne stanowią najpopularniejszy rodzaj paneli PV dostępnych dziś na rynku. Wypierają one powoli tańsze, ale również mniej wydajne panele polikrystaliczne, które jeszcze do niedawna były w powszechnym użyciu ze względu na niższą cenę produkcji. Odkąd jednak na rynek trafiły panele monokrystaliczne o mocy 300W i wyższej, które doskonale sprawdzają się na dachach o mniejszej powierzchni, panele PV oparte o polikrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są coraz rzadziej stosowane.
Panele monokrystaliczne doskonale jednak sprawdzą się, w przypadku dachów o dużej powierzchni gdzie nie musimy martwić się o miejsce -niższa cena zakupu sprawi, że inwestycja w instalację znacznie szybciej się zwróci.
Panele monokrystaliczne – charakterystyka
Panele tego typu wykonuje się z monokryształów krzemu, posiadających uporządkowaną strukturę wewnętrzną, dzięki czemu przepływ elektronów wewnątrz kryształu jest bardziej swobodny niż w krzemie polikrystalicznym. To przekłada się na większą wydajność przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną.
Sam proces produkcyjny paneli monokrystalicznych trwa dość długo (około 48 godzin), zaś otrzymany monokryształ ma kształt walca, który najpierw trzeba pociąć na „plastry”, a później dodatkowo przyciąć do kształtu zbliżonego do kwadratu. Współcześnie produkowane ogniwa fotowoltaiczne pozwalają tworzyć panele monokrystaliczne o sprawności przekraczającej 20%.
Panele monokrystaliczne – cena
Nieustanne doskonalenie metod produkcji monokryształów krzemu i rozwój fotowoltaiki sprawia, że panele monokrystaliczne z roku na rok stają się tańsze, a tym samym bardziej dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Finalna cena jest zależna również od producenta – panele z oferty renomowanych dostawców są zwykle nieco droższe, ale także znacznie trwalsze i mniej podatne na utratę wydajności po wielu latach eksploatacji.
Interesującą alternatywę dla klasycznych rozwiązań stanowią panele monokrystaliczne bezramkowe, które są lżejsze i nieco tańsze właśnie ze względu na brak ramek. Nie wymagają również uziemienia. Niektórzy uznają również panele bezramkowe za bardziej estetyczne od tradycyjnych. Panele PV tego typu mogą też być jedynym skutecznym rozwiązaniem do zastosowania na dachach, które mają niewielki „zapas obciążenia”. Pomimo wielu zalet moduły tego typu nie są powszechnie stosowane ze względu na zbyt wygórowane ceny.
W ostatecznym obliczeniu ceny instalacji złożonej z paneli monokrystalicznych może nam pomóc kalkulator fotowoltaiczny, który pozwoli zaplanować wielkość instalacji. Jednak finalnie przed decyzją o zakupie paneli i całego zestawu PV, warto skorzystać z audytu fotowoltaicznego, który pozwoli na dokładne wyliczenia wielkości instalacji.
Panele monokrystaliczne Full Black
Monokrystaliczne panele PV stanowią dziś podstawę dla wydajnych systemów fotowoltaicznych nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Ogniwa fotowoltaiczne powstające z monokryształów kwarcu cechują się najwyższą sprawnością spośród powszechnie dostępnych na rynku rozwiązań, mają także charakterystyczną, łatwo rozpoznawalną czarną barwę. Ten czynnik sprawił, iż od pewnego czasu producenci oferują panele monokrystaliczne Full Black.
Elegancja i wydajność
Panele typu Full Black powszechnie uważane są za niezwykle eleganckie oraz najbardziej estetyczne spośród paneli dostępnych współcześnie na rynku. Wynika to z faktu zastosowania podbitek oraz ramek dopasowanych kolorystycznie do barwy ogniw, czyli w tym samym, czarnym kolorze. Dzięki temu zamontowane na dachu czy na gruncie panele znakomicie się prezentują. Co najważniejsze, walory estetyczne paneli Full Black nie wpływają w negatywny sposób na ich sprawność. Ponieważ do ich produkcji stosuje się monokryształy kwarcu, są one najwydajniejszym rozwiązaniem dostępnym obecnie dla tych klientów, dla których estetyka instalacji PV ma znaczenie.
Panele monokrystaliczne Full Black – cena
W opinii wielu osób panele monokrystaliczne Full Black to produkt ekskluzywny i prestiżowy. Warto mieć na uwadze, że pod względem technicznym (efektywność działania, trwałość, żywotność itp.) są to najwyższej klasy moduły monokrystaliczne, które z racji eleganckiego wyglądu doskonale sprawdzają się praktycznie w każdej lokalizacji. Z tego powodu bywają często wybierane przez firmy oraz instytucje, którym zależy na tym, by produkować na własne potrzeby zieloną energię bez uszczerbku dla estetyki budynku, na którym instalacja PV zostanie zamontowana.
Rosnąca popularność paneli Full Black w pewnym stopniu przekłada się na cenę ich zakupu, warto jednak mieć na uwadze, że wyższa wydajność oznacza jednocześnie konieczność zakupu mniejszej liczby ogniw do uzyskania tej samej wydajności końcowej, co w przypadku paneli o niższej sprawności.
Panele monokrystaliczne Half Cut
Monokrystaliczne panele PV od kilku lat są powszechnie stosowanym standardem podczas projektowania i realizacji systemów fotowoltaicznych – szczególnie tych przeznaczonych do montażu na jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Standardowe panele monokrystaliczne, choć cechują się wysoką efektywnością, są jednak podatne na potencjalne straty wydajności spowodowane zacienieniem. Aby zminimalizować negatywny wpływ nawet częściowego zacienienia na pracę instalacji PV, opracowano panele monokrystaliczne Half Cut.
Ogniwa fotowoltaiczne Half Cut – charakterystyka
Jak sama nazwa wskazuje, ogniwa typu Half Cut produkuje się poprzez przecięcie typowego ogniwa PV (najczęściej mają one wielkość 156×156 mm) na dwie połówki. W efekcie podwaja się liczba ogniw znajdujących się na standardowym panelu fotowoltaicznym, a same ogniwa są łączone ze sobą równolegle w tzw. łańcuchy (stringi). Ponadto cały panel jest dzielony na dwie sekcje, górną oraz dolną.
Zastosowanie ogniw połówkowych skutkuje znaczącym zmniejszeniem strat mocy oraz niższym oporem elektrycznym (rezystancją), co przekłada się na bardziej efektywne generowanie energii elektrycznej i większą żywotność.
Panele tradycyjne są wyłączane w dużej części nawet przy relatywnie niewielkim częściowym zacienieniu części powierzchni. Moduły oparte na ogniwach połówkowych nie mają tego rodzaju ograniczeń. Dzięki zastosowaniu centralnie umiejscowionych diód bocznikujących panele Half Cut są w stanie generować energię elektryczną nawet przy częściowym zacienieniu jednej z części modułu – jego druga sekcja będzie funkcjonować ze swą nominalną efektywnością.
Panele monokrystaliczne Half Cut – cena
Pod względem cenowym panele na bazie ogniw połówkowych bywają w niektórych przypadkach droższe od swoich standardowych odpowiedników. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że panele monokrystaliczne Half Cut w opinii ekspertów są nie tylko bardziej wydajne, ale mają również większą odporność na potencjalne uszkodzenia mechaniczne oraz cechują się dłuższą żywotnością. Te właściwości z nawiązką rekompensują nieco wyższy koszt zakupu tego typu paneli dla domowej instalacji fotowoltaicznej.