Nowe zasady programu Mój Prąd 4.0 – jak skorzystać z dotacji?

Od 15 grudnia 2022 wchodzą w życie zmiany w dotacjach do fotowoltaiki i magazynów energii. Rewizji i przedłużeniu uległ IV nabór programu, nazywany Mój Prąd 4.0. Dla kogo jest on szansą na dodatkowe środki? Okazuje się, że nie tylko dla nowych beneficjentów, ale też dla tych, którzy złożyli wnioski we wcześniejszych terminach. Mogą oni otrzymać na konto różnicę pomiędzy nowymi kwotami a tymi, które obowiązywały przed zmianami. Obecnie maksymalna możliwa dotacja mój prąd to nawet 31 000 zł!

Mój Prąd 4.0 – wyższe dotacje od połowy grudnia 2022 r. Ile zwrotu można otrzymać?

W ramach programu Mój Prąd 4.0 wysokość dofinansowania sprzężona jest z kosztem instalacji i wynosi 50% ich kosztów kwalifikowanych. Określone są również maksymalne kwoty, które można uzyskać na konkretne urządzenia.

Mój Prąd 4.0 – wysokość dofinansowania

Obowiązujące od 15 grudnia 2022 wyższe dopłaty (Mój Prąd 4.0) to do:

 • 6 000 zł na samodzielną instalację PV;
 • 7 000 zł na instalację sprzężoną z kwalifikowanym elementem;
 • 5 000 zł na magazyn ciepła;
 • 16 000 zł na magazyn energii;
 • 3 000 zł na systemy zarządzanie energią (EMS, HEMS).

Ze wszystkich dopłat (z wyjątkiem samodzielnej pierwszej), możesz skorzystać równocześnie. Maksymalna do uzyskania kwota to więc aż 31.000 zł.

Dłuższy termin na złożenie wniosku. Do kiedy można starać się o dotację?

Podwyżki dotacji nie są jedyną z bieżących zmian w programie Mój Prąd 4.0. Do kiedy można składać wnioski po wydłużeniu terminu? Według rządowej strony będą one przyjmowane aż do 31.03.2023.

Co z beneficjentami programu, którzy złożyli już wnioski? Czy otrzymają wyrównanie?

Do tej pory rządowy program nie cieszył się zbyt dużą popularnością, stąd politycy zdecydowali się na zmiany. Mimo to możesz należeć do grupy osób, która mogłaby czuć się oszukana, gdyby nie dostała teraz wyrównania. Do października 14,500 osób złożyło wnioski w ramach programu Mój Prąd 4.0. Ile zwrotu można uzyskać, będąc jedną z nich? Wszystko zależy, w co zainwestowałeś. NFOŚiGW będzie ponownie obliczał koszty kwalifikowane wykonanych urządzeń. Wnioskodawcy, którzy według organu kwalifikują się do dodatkowych środków, otrzymają wyrównanie do kwoty obowiązującej po najnowszej aktualizacji programu. Powiadomienie o tej możliwości mają otrzymać mailowo.

Na co można złożyć wniosek w programie Mój Prąd 4.0?

Rządowe dotacje są atrakcyjną opcją, ale stawiają pewne warunki, które mogą zniechęcać. Warto więc przyjrzeć się bliżej, jakie haczyki urzędnicy przygotowali przy okazji programu Mój Prąd 4.0. Kto może skorzystać ze środków od państwa? Jednym z warunków jest to, że mogą to zrobić jedynie te osoby, które będą rozliczać się z dostawcą energii w nowym, mniej korzystnym systemie net-billing. 

Pula urządzeń, które podlegają dofinansowaniu, jest dość ograniczona. To przede wszystkim fotowoltaika, a dokładniej mikroinstalacje używane do produkcji energii dla domu. Oprócz systemu PV dotacje przyznawane są też na urządzenia peryferyjne: magazyny ciepła i energii oraz systemy zarządzania energią. Ważne jest to, że muszą one być opłacane (daty na fakturach) od 01.02.2020 do 31.12.2023 roku.

Dodatkowych środków w ramach Mój Prąd 4.0 nie można uzyskać na pompy ciepła, ale te z kolei podlegają Uldze Termomodernizacyjnej. Z obu programów można skorzystać równocześnie, a warto przypomnieć, że urządzenie do ogrzewania na prąd i fotowoltaika (dofinansowanie 2022 to świetna okazja, by jeszcze raz się nimi zainteresować) doskonale się uzupełniają.

Jak wypełnić wniosek na dotację Mój Prąd 4.0?

Choć nowy program Mój Prąd 4.0, to pewne zmiany, sposób wypełniania wniosku wciąż jest ten sam. Wypełnia się go wyłącznie przez internet, a wydrukowane i wysłane tradycyjną dokumenty będą automatycznie odrzucane. Operację wykonuje się przez portal GWD. Poza danymi osobowymi potrzebny będzie szereg załączników:

 • potwierdzenie zgłoszenia wniosku o przyłączenie mikroinstalacji, wydane przez operatora sieci energetycznej;
 • zaświadczenie/oświadczenie potwierdzające korzystanie z systemu net-billing;
 • faktury lub paragony imienne za realizację zamówionej instalacji PV i jej elementów objętych dotacją;
 • dowodu ich zapłaty lub oświadczenia (wykonawcy lub wnioskodawcy) o jej dokonaniu;
 • zaświadczenia OSD o dacie przyłączenia mikroinstalacji z numerem Punktu Poboru Mocy;
 • protokół odbioru prac – od wykonawcy lub oświadczenie wnioskodawcy o własnoręcznej instalacji dodatkowych elementów systemu (magazynu, systemu zarządzania energią);
 • potwierdzenie zgłoszenia instalacji do OSD instalacji/uruchomienia magazynu energii.

Wzory wymaganych dokumentów znajdziesz na stronie programu. Dobra wiadomość jest taka, że wykonując instalację PV z nami, wystarczy, że wypełnisz i wyślesz nam znajdujące się tam pełnomocnictwo, dzięki któremu możemy zająć się papierkami za Ciebie.

Podsumowanie

Aktualizacja programu Mój Prąd 4.0 sprawiła, że rządowe dofinansowanie do fotowoltaiki 2022 stało się wyższe, a termin naboru wniosków wydłużony. Z równoczesnym wzrostem cen energii sprawia to, że inwestycja w instalację PV i urządzenia ją wspomagające staje się jeszcze bardziej opłacalna. Pamiętaj, że ilość środków w puli programu mój prąd 2022 jest ograniczona, więc nie warto czekać z przygotowaniem wniosku na ostatnią chwilę.

Czytaj dalej:

Jak czyścić panele fotowoltaiczne ze śniegu? Konserwacja instalacji PV

Fotowoltaika na balkon w bloku – jak dobrać panele PV?

Zalety i wady nadążnych systemów fotowoltaicznych

Autor