Popularność fotowoltaiki w Polsce wciąż rośnie, ale niedawno dotknęły ją poważne zmiany. Z uwagi na przejście z bardziej opłacalnego dla prosumenta net-meteringu na net-biling, użytkownicy paneli fotowoltaicznych szukają dodatkowych sposobów na jeszcze większe zmniejszenie rachunków na prąd. Takim sposobem może być urządzenie zwane magazynem energii. Jaka jest jego zasada działania i dla kogo może być on przydatny?
Dzięki magazynom energii możliwe przechowywanie wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne prądu. Czyni je to wartym uwagi urządzeniem zwłaszcza w dobie aktualnej transformacji energetycznej. Prosumenci, kiedy panele nie produkują wystarczającej energii do zasilania urządzeń domowych (czyli zwykle w zimie), muszą kupować energię po cenie rynkowej (a cena ta z roku na rok rośnie). Dotyczy to przynajmniej tych z nich, którzy zamontowali swoją instalację po 1 kwietnia 2022 roku. Ci, którzy zrobili to wcześniej, wciąż mogą korzystać z net-meteringu, który jest bardziej opłacalnym systemem rozliczeń, bo odbywa się na zasadzie barteru.
Pozostali, którzy będą szukać sposobów na większą samowystarczalność przydomowej instalacji do produkcji prądu, mogą sięgnąć po magazyn energii.
Magazyn energii – zasada działania
Magazyn energii działa analogicznie jak bateria w telefonie komórkowym. Jest to akumulator, który składa się z ogniw galwanicznych (wtórnych), czyli takich, które mogą być wielokrotnie ładowane i rozładowywane z pomocą prądu elektrycznego. Dzieje się to dzięki reakcjom chemicznym, które zachodzą w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod. Elektrolit i elektrody to różne substancje, z których zbudowane jest ogniwo.
Może być to np. lit (jako elektrolit) i jon (jako elektroda) i wtedy nazywamy zbudowane z niego urządzenie akumulatorem litowo–jonowym. Właśnie takie baterie znajdują się w telefonach komórkach i innych elektronicznych urządzeniach przenośnych. W przypadku magazynów energii stosuje się nie tylko ten rodzaj ogniw (choć mają one największą popularność), ale też m.in. akumulatory kwasowo-ołowiowe.
Akumulatory litowo-jonowe w magazynach energii
Akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się wysoką ceną, ale mają kilka niezaprzeczalnych zalet, które czynią je pierwszym wyborem dla magazynów energii. Są to:
- żywotność – duża ilość cykli ładowania/rozładowywania;
- niska waga – w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi;
- wysoka gęstość mocy – możliwość ładowania i rozładowywania mocy o dużym watażu;
- wysokie bezpieczeństwo – norma VDE-AR-E 2510-50.
Technologia litowo-jonowa jest dzisiaj tak powszechna, że stanowi podstawę dla większości oferowanych w sklepach magazynów energii kierowanych do prosumentów. Znajdują także zastosowanie w gospodarstwach rolnych, ale doskonale nadają się zwłaszcza do domów, ponieważ dobrze znoszę krótkotrwałe zwiększenia zapotrzebowania na moc (np. wtedy, kiedy włącza się odkurzacz lub duży telewizor).
Ile kosztuje magazyn energii?
Wiesz już, jak działa magazyn energii. Żeby dowiedzieć się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie, musisz dowiedzieć się też, ile kosztuje. Obecnie magazyny energii renomowanych firm o pojemności 5 kWh kosztują około 8 000 zł. Tak nieduże magazyny pozwalają na zasilanie domu przez kilka godzin.
Magazyny energii to obecnie rozwiązanie opłacalne tylko dla niektórych prosumentów. Z powodu ich ceny, inwestycja w te urządzenia zwraca się nieco dłużej tak więc najchętniej skorzystają z tej opcji właściciele nowych instalacji działających w systemie net-bilingu. Należy zwrócić uwagę, że po pierwsze cena akumulatorów ostatnio znacznie spadła a po drugie, pojawiła się nowa odsłona dotacji „Mój Prąd 4.0.” gdzie magazyny energii są objęte wysokim wsparciem finansowym ze strony rządu.
Dla kogo jest więc magazyn energii – podsumowanie
Magazyn energii ma akumulator, którego działanie można porównać do tego w przenośnych urządzeniach elektronicznych, takich jak smartfony. Jest jednak oczywiście dużo większy i pozwala na zasilanie wszystkich urządzeń domowych. Za jego funkcjonowanie odpowiadają reakcje chemiczne.
Podsumowanie
Magazyny energii są obecnie rzadkością w wielu polskich domach, zmieni się to jednak gwałtownie od kwietnia 2022 za sprawą rządowego programu „Mój Prąd” który w znacznym stopniu zakłada wsparcie magazynowania energii za pomocą akumulatorów domowych.
Poza magazynami energii rządowa dotacja zakłada wsparcie magazynów energii i poruszymy ten temat w kolejnym artykule.