W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o rozwiązaniach hybrydowych w wielu dziedzinach. Mają one tą zaletę, że stanowią połączenie kilku elementów, które zintegrowane ze sobą najpełniej realizują potrzeby konsumenta. Obecnie uznanie zyskują także hybrydowe systemy fotowoltaiczne. Instalacja fotowoltaiczna oprócz połączenia z siecią publiczną jest kompatybilna z magazynem energii, co pozwala na zwiększenie poziomu autokonsumpcji, czyli wykorzystywanie produkowanej energii na bieżąco, do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych. A co za tym idzie – zwiększa się opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.
Do czego służy magazyn energii?
Magazyny energii, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia służące do przechowywania energii i dostarczania jej do sieci energetycznej w przypadku niewystarczającej produkcji instalacji fotowolaticznej. Właściciele instalacji dzięki nim mogą w 100 % wykorzystać zgromadzone nadwyżki energii w okresie zmniejszonej produkcji. Produkcja energii zależna jest od pory dnia, ale również od pogody. Magazyn energii pozwala na zachowanie nadwyżek energii z fotowotaiki i wykorzystanie ich, gdy produkcja ustaje.
Posiadacz domowej fotowoltaiki, który nie zaopatrzył się w magazyn, nadwyżki produkcyjne, powstałe w czasie pracy instalacji, oddaje wprost do sieci. W ramach zwrotu może odebrać jedynie 80 % przeznaczonej energii, bowiem pozostałe 20 % zakład energetyczny traktuje jako prowizję za obsługę.
Dlaczego magazyn energii jest potrzebny?
Od dawna wiadomo, że infrastruktura sieciowa niskich i średnich napięć w wielu regionach Polski jest przestarzała. Sieci, których od lat się nie unowocześnia, nie są przystosowane do podłączenia i obsługi dużej ilości domowych mikroinstalacji. Tak więc stale wzrastająca liczba instalacji prosumenckich stanowi nie lada wyzwanie dla zakładów energetycznych, ponieważ powodują one przeciążenia. Jasne jest, że dla rozwoju nowoczesnej energetyki konieczne są magazyny energii. Urządzenia te mogą nie tylko odciążyć sieci dystrybucyjne, ale także zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe linie energetyczne, które są warunkiem dalszego korzystania z energetyki rozproszonej.
Magazyny energii w kontekście zmian w systemie opustów
Coraz głośniej mówi się o projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jednymi z najważniejszych są te, dotyczące prosumentów i systemu opustów. Funkcjonujący do tej pory od 2016 roku system opustów ma być zastąpiony przez model umożliwiający prosumentom sprzedaż energii elektrycznej. Energię można będzie sprzedać po cenie hurtowej, a kupić po cenie oferowanej, zgodnej z obowiązującą taryfą operatora, a więc po cenie wyższej. W takiej sytuacji najkorzystniejszą opcją dla posiadacza instalacji fotowoltaicznej jest zwiększenie własnej konsumpcji i czerpanie z wyprodukowanej energii na bieżąco.
Uwolnienie cen energii oraz taryfy dynamiczne
Kolejnym istotnym dokumentem, mającym niebagatelny wpływ na rynek energetyczny w Polsce, jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Nakazuje ona konieczność wprowadzenia zmian w sposobie ustalania taryf na energię elektryczną dla klientów indywidualnych.
Jej nadrzędnym celem jest zapewnienie sprzedawcom energii swobody w ustalaniu cen energii elektrycznej i jednocześnie uniemożliwia interwencję organów publicznych w ustalanie cen energii. Uwolnienie cen ma przygotować odbiorców do korzystania z taryf dynamicznych. Cena energii w takiej taryfie jest zmienna. Dzięki magazynowi można akumulować prąd w niższej cenie i zużywać go w godzinach szczytu, kiedy energia drożeje.
Magazyny energii w programie Mój Prąd 4.0
Polski rząd zapowiada, że w ramach programu Mój Prąd 4.0, oprócz instalacji fotowoltaicznych, także przydomowe magazyny energii mają zostać objęte dofinansowaniem. Dopłaty mają wynieść od 25% do 50% kosztów instalacji urządzeń do akumulacji energii. Stawki mają być ustalone na podstawie danych rynkowych.
Dzięki połączeniu dwóch systemów zwiększy się opłacalność fotowoltaiki dla prosumentów, którzy zamiast odsyłać nadwyżki do sieci, dużą ich część zmagazynują we własnym zakresie. To rozwiązanie korzystne także dla operatorów sieci, ponieważ w okresach wzmożonej produkcji energii z fotowoltaiki znaczna jej część trafi do prywatnych magazynów, nie dopuszczając do przeciążenia sieci.
Podsumowanie
Magazyny energii stają się tak popularne jak sama instalacja fotowoltaiczna. Zmiana systemu rozliczeń i wsparcie finansowe magazynów energii w programie Mój Prąd 4.0, który ma zostać ogłoszony po wejściu w życie nowelizacji Ustawy OZE, może sprawić, że już niedługo w większości domów wraz z instalacją fotowoltaiczną pojawi się także magazyn energii.
Magazyny energii dają użytkownikom przede wszystkim dużo większą stabilność energetyczną – pozwalają na unikanie powszechnych zjawisk, takich jak nagłe wzrosty i spadki obciążenia w sieci energetycznej. Ich ogromną zaletą, poza energetyczną niezależnością, są także większe oszczędności – przechowywaną przez nie energię można wykorzystywać w okresach niedoboru.