Jak działa optymalizator mocy paneli słonecznych?

Jak działa optymalizator mocy paneli słonecznych?

Rynek fotowoltaiki rozwija się bardzo dynamicznie. Pojawiają się nowe rozwiązania zwiększające wydajność instalacji fotowoltaicznej, nowe możliwości montażu czy aplikacje pozwalające na śledzenie wyników osiąganych przez panele słoneczne.

Stosunkowo „nowym” urządzeniem, które zostało jednak bardzo szybko docenione przez użytkowników jest optymalizator mocy. W artykule znajdziesz odpowiedź na podstawowe pytania dotyczące tego zagadnienia. Co to jest optymalizator mocy? Kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Jaka jest cena optymalizatora mocy?

Optymalizator mocy- co to jest?

Optymalizator mocy to nieduże urządzenie, przypominające czarną skrzynkę. Montowane jest ono przy każdym panelu słonecznym, ewentualnie w puszkach przyłączeniowych. Jego podstawowym zadaniem jest zwiększenie wydajności całej instalacji fotowoltaicznej. Optymalizator wyszukuje maksymalny punkt mocy (MPPT), co przyczynia się do zwiększenia mocy wyjściowej poszczególnego modułu, a tym samym zwiększenia uzysków z modułu.

Ponadto korzystając z optymalizatorów mocy można wygodnie monitorować wydajność modułu, sprawnie odszukać ewentualne problemy z wydajnością konkretnego ogniwa oraz bezzwłocznie znaleźć rozwiązanie.

Optymalizator mocy- działanie

Panele fotowoltaiczne są połączone łańcuchowo, oznacza to, że moc z jaką pracują zależy od każdego ogniwa w łańcuchu. W sytuacji gdy któreś z ogniw pozostaje w cieniu, wówczas cały szereg pracuje z taką wydajnością jak najsłabsze ogniwo. Naraża nas to na duże straty w uzysku, pomimo że pozostałe panele są właściwie wyeksponowane na działanie promieniowania słonecznego.

Jak już wyżej zostało wspomniane- optymalizator wyszukuje maksymalny punkt mocy dla poszczególnego panelu. Co to znaczy z perspektywy wydajności? Zacienienie jednego panelu, nie będzie wpływać na spadek wydajności całego łańcucha. Pozostałe panele będą działać ze standardową mocą.

Bezpieczeństwo

Nie można pominąć innego ważnego aspektu- bezpieczeństwa. Mianowicie przy każdorazowym odcięciu zasilania AC, awarii czy przy odłączeniu falownika, optymalizatory mocy obniżają napięcie DC do bezpiecznego poziomu- 1V w poszczególnych modułach. Ta funkcjonalność okazuje się szczególnie istotna w takiej sytuacji kryzysowej jak pożar. Odłączenie budynku od prądu pozwala służbom ratowniczym podjąć działania w bezpieczny sposób.

Czy warto stosować optymalizator mocy?

Podstawowym celem, dla którego powstało to urządzenie jest minimalizacja negatywnych skutków zacienienia dla całej instalacji fotowoltaicznej. Mowa tutaj głownie o zacienieniu wynikającym ze stałych barier związanych z gruntem- słupów, latarni, czy wystających elementów z sąsiadujących budynków. W takim przypadku uzyski z instalacji z optymalizatorem mocy, mogą być wyższe nawet o 20% w porównaniu do instalacji bez optymalizatorów.

Nie można jednak zapominać o takich sytuacjach jak nierównomierne nasłonecznienie, okresowe zabrudzenie paneli słonecznych czy zróżnicowane starzenie ogniw w panelu. W sytuacji gdy ryzyko zacienienia jest minimalne, ale mogą zaistnieć inne bariery, uzyski mogą być wyższe średnio o 5% w porównaniu z instalacją bez optymalizatora.

Jeśli jednak zacienienie w danym punkcie jest stałe i zakrywa znaczną część powierzchni ogniwa- warto rozważyć przeniesienie. Przy instalacji trzeba kierować się przede wszystkim rachunkiem ekonomicznym i opłacalnością. Warto więc pamiętać, że korzystanie z optymalizatora nie jest idealnym rozwiązaniem na zacienienie. Nie da się bowiem ukryć, że w pojedynku na wydajność, wygranym będzie zawsze panel w pełni wyeksponowany na działanie promieniowania słonecznego. 

Cena optymalizatora mocy

Ceny optymalizatorów mocy wahają się do 200 PLN do ok. 350 PLN. Aktualnie na rynku można wyróżnić dwóch głównych producentów optymalizatorów mocy: SolarEdge oraz Tigo.

Pierwszym jest SolarEdge- firma wywodząca się z Izraela, prężnie działająca w obszarze zwiększania wydajności poszczególnego panelu. Producent zapewnia aż 25 lat gwarancji na optymalizatory oraz 12 lat na inwertery. Optymalizatory SolarEdge cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród użytkowników. Warto jednak pamiętać, że aby korzystać z optymalizatorów tej firmy niezbędne jest posiadanie inwertera SolarEdge.

Równie cenionym producentem jest Tigo, mający swoją siedzibę w Kalifornii. Firma zapewnia równie długą 25-letnią gwarancję na swoje optymalizatory. Dużym plusem jest również fakt, braku wymogu posiadania inwertera tej samej firmy. 

Zastosowanie optymalizatorów ma niewątpliwie wiele wymiernych zalet. Przede wszystkim wzrost wydajności instalacji fotowoltaicznej, zwiększenie bezpieczeństwa i regulowanie napięcia DC oraz możliwość wygodnego monitorowania całej instalacji z poziomu aplikacji na telefonie czy komputerze. Decydując się na dokupienie tych małych, niepozornych urządzeń musimy liczyć się w prawdzie ze wzrostem kwoty, jaką jednorazowo musimy zainwestować w naszą przydomową elektrownię, jednak suma korzyści zdecydowanie przemawia za tym pomysłem. 

Autor