Zakupiłeś funkcjonalne i nowoczesne urządzenie grzewcze w postaci pompy ciepła? To świetny wybór, który rekomendujemy jako optymalny pod wieloma względami. To jednak dopiero początek drogi! Aby móc w pełni korzystać z OZE, warto dowiedzieć się, jak dbać o pompę ciepła. Wiedza ta z pewnością przyda Ci się bardzo szybko. Udzielamy więc odpowiedzi na najważniejsze pytania w tym zakresie.
Konserwacja pompy ciepła – dlaczego lepiej o niej nie zapominać?
Pompy ciepła można zaliczyć do grupy bezawaryjnych urządzeń (we większości przypadków). Nic więc dziwnego, że niektórzy uważają, iż nie ma sensu kontrolować ich stanu. To jednak nieprawda, ponieważ nawet najlepszy sprzęt wymaga regularnych przeglądów. Często, zanim dojdzie do poważnego uszkodzenia, pojawiają się drobne usterki. Zazwyczaj można je zwalczyć szybko i bezproblemowo, ale oczywiście najpierw trzeba je wykryć. Z tego właśnie względu tak istotne są konserwacje pomp ciepła.
Na czym polega konserwacja pompy ciepła?
Przejdźmy teraz do jednego z najważniejszych zagadnień. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na czym polega konserwacja pompy ciepła, musisz najpierw zdać sobie sprawę z faktu, iż dokładny zakres prac zależy od konkretnego typu urządzenia. Najczęściej jednak wykonuje się ogólny przegląd sprzętu mający na celu znalezienie wszystkich usterek (oczywiście, jeżeli takie występują).
Z konkretnych prac, które wykonuje się niezależnie od stanu maszyny, należy wyróżnić czyszczenie filtrów. Natomiast w pompach glikolowych niezbędna jest kontrola stężenia płynu niezamarzającego. Co więcej, konserwacja pompy ciepła obejmuje również optymalizację systemu. Dzięki niej możliwe jest zwiększenie wydajności urządzenia. Duże znaczenie ma również sprawdzenie wszystkich mechanizmów bezpieczeństwa. Jednym z nich jest automatyczne wyłączenie instalacji w przypadku poważnej awarii.
Jak często serwisować pompę ciepła?
Zalecenia mogą być różne, ponieważ są zależne od producenta lub modelu sprzętu. Zawsze, gdy ktoś pyta się nas, jak często serwisować pompę ciepła, odpowiadamy, że przynajmniej raz w roku. Najlepiej tego typu prace wykonywać przed sezonem grzewczym. Dzięki temu zyskasz pewność, iż Twoje urządzenie będzie w pełni sprawne i gotowe do pracy w okresie najintensywniejszych miesięcy. Fachowcy zdążą usunąć wszystkie usterki jeszcze przed nadejściem chłodnych dni, co jest świetną informacją dla wszystkich mieszkańców bądź innych użytkowników danego budynku.
Kto powinien wykonywać przegląd pompy ciepła oraz czynności serwisowe?
Tego typu czynności zazwyczaj powierza się fachowcom. Działanie we własnym zakresie znacznie ogranicza pole manewru, przez co skuteczność znalezienia wszystkich ewentualnych problemów jest niższa niż u profesjonalisty. Na rynku istnieją sprawdzone firmy z wieloletnim doświadczeniem, które świadczą usługi serwisowe pomp ciepła i innych urządzeń OZE.
Czy konserwacja pompy ciepła jest obowiązkowa?
Istnieją przeglądy, które są bezwzględnie obowiązkowe. Taka sytuacja dotyczy między innymi samochodów. Jeżeli posiadasz własny pojazd, musisz w określonym czasie stawiać się u w profesjonalnym serwisie. W nim zostanie dogłębnie sprawdzony stan auta. W razie nieprzestrzegania tej zasady środek transportu staje się niezdatny do użytkowania.
W przypadku pomp ciepła nie obowiązują tak rygorystyczne przepisy. Co więcej, użytkownik nie musi tak naprawdę przeprowadzać konserwacji swojego sprzętu. Oprócz prawa istnieje jednak jeszcze odpowiedzialność, o której nie należy zapominać. Mamy nadzieję, że powyższe argumenty wyjaśniły Ci, jak dbać o pompę ciepła, a co za tym idzie – przekonały Cię do konieczności wykonywania regularnych konserwacji urządzenia.
Jak dodatkowo dbać o pompę ciepła?
Jeżeli będziesz działał według naszych rad, znacznie zwiększysz szanse na długie i bezawaryjne działanie swojego urządzenia grzewczego. Informacje wyjaśniające, na czym polega konserwacja pompy ciepła, są niezwykle istotne, lecz my mamy dla ciebie coś jeszcze. Mowa tu o dodatkowych wskazówkach, które możesz wykorzystać na co dzień (niezależnie od wykonywanych przeglądów).
- Staraj się przynajmniej raz w miesiącu sprawdzać, czy w otoczeniu pompy ciepła nie nagromadziło się zbyt wiele kurzu. W miarę możliwości spróbuj go usunąć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
- Regularnie obserwuj działanie urządzenia. Jeżeli zauważysz lub usłyszysz coś niepokojącego, poproś o pomoc fachowca w celu znalezienia przyczyny takiego stanu.
- Zanim jeszcze pompa ciepła rozpocznie swoją pracę, zadbaj o prawidłowy montaż. Dlaczego? Jeżeli zostanie on wykonany niewłaściwie, istnieje ryzyko wystąpienia wielu nieprzewidzianych zjawisk skutkujących między innymi spadkiem wydajności sprzętu.
Podsumowanie
Serwis i konserwacja pompy ciepła składa się z wielu czynności. Wykonują je profesjonaliści, ponieważ oni najlepiej wiedzą, co oraz jak należy zrobić, aby optymalnie przygotować urządzenie grzewcze na chłodne miesiące. Co najmniej raz w roku warto zadbać o dokładne sprawdzenie stanu sprzętu.