Ile prądu produkuje panel fotowoltaiczny? To pytanie zadaje sobie każdy zainteresowany tematem fotowoltaiki. Bez tej wiedzy nie moglibyśmy określić, ile modułów fotowoltaicznych jest potrzebne, do pokrycia zapotrzebowania energetycznego domu lub firmy. W artykule postaramy się odpowiedzieć na nurtujące pytania: ile energii produkuje ogniwo fotowoltaiczne i wiele innych.
Wydajność paneli słonecznych – ważne czynniki
Na wydajność instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele czynników. Do głównych parametrów mających znaczenie w doborze właściwej lokalizacji dla paneli słonecznych ma oczywiście długa, niezakłócona żadnymi barierami ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Im dłużej ogniwa będą wyeksponowane na bezpośrednie działanie słońca, tym wyższe uzyski wytworzonego prądu z panela słonecznego.
Wzorowa instalacja powinna mieć również właściwe nachylenie 30-40 stopni oraz możliwość stałego chłodzenia paneli słonecznych. Nie bez znaczenia jest więc zachowanie właściwych odstępów od dachu czy sąsiadujących paneli. Czynników, które muszą być wzięte pod uwagę, jest wiele, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty ds. fotowoltaiki, który pomoże usystematyzować wszelkie wytyczne w celu zwiększania wydajności planowanej inwestycji.
Ile prądu wytwarza panel słoneczny?- moc nominalna panela
O tym, ile prądu wytwarza jeden panel słoneczny, dowiemy się z tabliczki znamionowej, która znajduje się na tylnej stronie modułu. W zależności od typu ogniw (monokrystaliczne czy polikrystaliczne) wydajność będzie się znacząco różniła. Warto również zaznaczyć, że efektywność aktualnie dostępnych paneli jest znacznie wyższa od tych z początków 2000 roku. Fotowoltaika to branża, która się bardzo intensywnie rozwija i dąży do maksymalizacji uzysków.
Na tabliczce znamionowej znajdziemy parametry przy zachowaniu tzw. standardowych warunków testowych (STC- „Standard Test Conditions”), są one tożsame dla wszystkich producentów i pozwalają na porównanie wydajności poszczególnych paneli. Pierwsza pozycja w tabeli- Nominal Power przedstawia liczbę, mówiącą o tym, jaką moc wygeneruje panel w niezakłóconych warunkach przez godzinę ekspozycji na maksymalne promieniowanie słoneczne.
Musimy jednak zaznaczyć, że w naszej szerokości geograficznej natężenie promieniowania jest niższe, dlatego też nie uda nam się w pełni odtworzyć tzw. STC. Wybierając panele i oczekując konkretnej wydajności z panela, musimy brać ten czynnik pod uwagę. W precyzyjnym obliczeniu zapotrzebowania energetycznego oraz wymaganej liczby paneli słonecznych do jego pokrycia – pomoc uzyskasz od nas!
Ile paneli fotowoltaicznych na 1kw?
W pierwszej kolejność, aby móc odpowiedzieć na to pytanie, musi zadać drugie, równie istotne – dla potrzeby wyliczeń potrzebujemy sprawdzić 1 panel fotowoltaiczny, ile kw jest w stanie wygenerować.
Nowoczesne panele fotowoltaiczne (najczęściej aktualnie stosowane są to panele monokrystaliczne) dostępne na rynku generują średnio 290-400 W.
Do naszej prezentacji przyjmijmy panel o mocy 335 W, który będzie pracował przez godzinę z maksymalną mocą- nasz poziom uzysku wyniesie analogicznie 335 Wh energii. Aby uzyskać 1kWh muszą pracować równolegle 3 panele fotowoltaiczne przez godzinę.
Wielkość paneli – powierzchnia
Standardowy panel fotowoltaiczny ma średnio 1m szerokości oraz 1,7m długości, jego powierzchnia kwadratowa wyniesie zatem 1,7 m2. Tak więc do zainstalowania 4 paneli słonecznych tej wielkości potrzebować będziemy 6,8 m2 wolnej powierzchni na dachu. Oczywiście musimy uwzględnić odpowiednie odstępy od kominów czy krawędzi dachu.
Skorzystaj z naszego kalkulatora fotowoltaiki do obliczenia potrzebnej powierzchni dla paneli solarnych.
Zapotrzebowanie energetyczne a wielkość instalacji fotowoltaicznej
Zgodnie z badaniami statystycznymi przyjmuje się, że 4-osobowa rodzina zużywa średnio około 4500 kWh prądu rocznie. Dzieląc tę wartość przez roczny uzysk jednego panela (z naszych obliczeń: 335W, otrzymamy liczbę paneli jaka jest wymagana do pełnego pokrycia zapotrzebowania energetycznego rodziny. W tym przypadku będzie to 14 paneli.
W zależności od finansowych i przestrzennych możliwości przyszłego Inwestora, liczba paneli może służyć pokryciu całego zapotrzebowania lub jego części, co i tak w dużej mierze pozwoli na generowanie oszczędności na rachunkach za prąd i uniezależnienie się od stałych podwyżek prądu. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt dbania o środowisko i jakość powietrza.
Jak dobrać instalację fotowoltaiczną?
W tym jak dobrać instalację fotowoltaiczną, jej lokalizację oraz z jakich modułów korzystać – zalecamy skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Ponadto wyliczy on zapotrzebowanie energetyczne i wymaganą powierzchnię pod planowaną inwestycję – tak aby wydajność zestawu fotowoltaicznego była jak najwyższa i generowała na realne oszczędności dla Inwestora.
Nasz zespół Ekspertów gwarantuje profesjonalną pomoc w doborze odpowiedniego, dostosowanego do warunków miejscowych systemu fotowoltaicznego. System fotowoltaiczny będzie zaprojektowany tak, aby zmaksymalizować uzyski z Państwa inwestycji.