Dotacja do 5000 PLN na gotową już instalację fotowoltaiczną pozyskiwana jest przez inwestorów w ramach rządowego programu „Mój prąd”. Dwa pierwsze nabory wniosków dowiodły, że to pomysł trafiony i cieszący się stale rosnącym zainteresowaniem beneficjentów.
Pierwszy nabór trwał od 30.08.2019 r. do 20.12.2019 r.
Drugi nabór trwa od 13.01.2020 r. do 18.12.2020 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Wnioski można składać drogą mailową albo na tradycyjnym formularzu papierowym. Formularz wniosku należy wypełnić w języku polskim, czytelnie, drukowanymi literami, bez skreśleń i poprawek, na komputerze lub ręcznie. Zarówno sam wniosek jak i niezbędne załączniki pobrać można klikając w poniższe linki:
- Wzór wniosku o dofinansowanie – II nabór aktualizacja
- Wzór zaświadczenia OSD
- Wzór oświadczenia o samodzielnym montażu
- Pełnomocnictwo do złożenia wniosku NOWY WZÓR (obowiązuje przy składaniu e-wniosku przez Pełnomocnika od 22.05.2020 r.)
- Program priorytetowy Mój Prąd
- Regulamin programu priorytetowego Mój Prąd – II nabór aktualizacja
- Ogłoszenie o II naborze wniosków
Wnioski należy składać:
- poprzez formularz udostępniony na portalu gov.pl
- w formie przesyłki drogą pocztową lub kurierem na adres
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Konstruktorska 3A
02-673 Warszawa
UWAGA: W związku z trudną sytuacją pandemiczną należy śledzić informacje publikowane na stronie https://mojprad.gov.pl/ ponieważ może dochodzić do czasowego zawieszenia przyjmowania wniosków papierowych. Taka sytuacja miała już w tym roku miejsce podczas wiosennego lock downu.
Kiedy zakończy się druga edycja programu „Mój prąd”?
Jest wielce prawdopodobne, że budżet przeznaczony na drugą edycję programu (1 mld PLN) ulegnie wyczerpaniu jeszcze przed zakończeniem drugiego naboru wniosków czyli przed 18 grudnia, ale istnieje też szansa na dołożenie ok. 100-150 mln PLN aby pieniędzy starczyło na dopłaty dla wszystkich wnioskodawców. Szacuje się, że przy obecnym tempie składania wniosków (średnio nieco ponad 800 dziennie), budżet wyczerpie się już w połowie listopada.
W związku z tym pojawia się pytanie: co stanie się z ok. 20 tysiącami rodzin, które złożą wniosek w terminie, ale zbyt późno, aby zmieścił się jeszcze w obecnym budżecie „Mojego prądu”? To właśnie z myślą o nich pojawić się ma wspomniane ewentualne 100-150 mln PLN. Jednocześnie osoby, które nie zdążą ze złożeniem wniosków w terminie (do 18.12.2020) nie będą już miały szans na ich rozpatrzenie, nawet jeżeli instalacja słoneczna została zamontowana wcześniej.
Czy program „Mój prąd” będzie kontynuowany w roku 2021?
Jak donoszą portale branżowe, powołując się na rządowego pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyskę, program „Mój prąd” będzie kontynuowany w roku 2021 w nowej rozszerzonej formule.
Podczas zorganizowanego przez GLOBenergię (internetowy portal branżowy poświęcony odnawialnym źródłom energii oraz poszanowaniu energii) kongresu Trendy Energetyczne Zyska deklarował, że Ministerstwo Klimatu zdecydowało o kontynuacji programu „Mój Prąd” w przyszłym roku: – Będziemy chcieli uruchomić go jak najszybciej, na pewno do pierwszego kwartału 2021 roku, aby kontynuować obecny rozwój fotowoltaiki. Naszym celem jest, aby do 2030 roku zwiększyć liczbę prosumentów do miliona.
Nie precyzując zasad, które miałyby obowiązywać podczas kolejnego naboru wniosków, Zyska ocenił, że program dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne „Mój prąd” ma doskonałe efekty w zakresie wygenerowanych inwestycji i rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce.
Potwierdził też, że rozważane jest włączenie do programu dotacji na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, pompy ciepła i magazyny energii, aby możliwe było bilansowanie energii w miejscu wytwarzania. Nie jest jeszcze przesądzone, że kolejna edycja programu „Mój prąd” wciąż będzie się opierać na dotacjach. Ministerstwo analizuje także inne warianty – m.in. preferencyjnie oprocentowane pożyczki, także z częściowym umorzeniem.
Aby uzyskać dofinansowanie z programu „Mój prąd” należy:
- kupić i zamontować instalację fotowoltaiczną (dofinansowanie przysługuje wyłącznie na gotowe już inwestycje)
- poczekać na instalację przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego (UWAGA: instalacja nie może być przyłączona przed 23.07.2019 r.)
- podpisać umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej.
O wyniku oceny wniosku zostaniesz poinformowany mailem. Aktualny status wniosku możesz sprawdzić online. Wniosek odrzucony możesz złożyć ponownie po usunięciu powodu odrzucenia, np. po uzupełnieniu dokumentacji. Dotacja – zwrot do 50% kosztów inwestycji, maksymalnie 5000 PLN na instalację – jest zwolniona z podatku PIT.
Program skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, zakładem energetycznym) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.