Projekt instalacji fotowoltaicznej – cechy dobrego projektu

Nie ma chyba na polskim rynku usług fotowoltaicznych firmy, która nie deklarowałaby, że projekt instalacji PV zawsze przygotowuje na miarę. To zrozumiałe: decydując się na częściowe albo niemalże całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, dążymy przecież do maksymalnego obniżenia rachunków za prąd, które możliwe jest tylko wtedy, kiedy projekt instalacji będzie po prostu zindywidualizowany. Stworzenie takiego projektu wymaga wiedzy, doświadczenia oraz dużego nakładu pracy.

O cechy dobrego projektu instalacji fotowoltaicznej pytamy Olę Knapik, ekspertkę firmy Synteza OZE.

Pierwszy krok na drodze do stworzenia dobrego projektu instalacji fotowoltaicznej to…

Oczywiście audyt fotowoltaiczny w miejscu planowanej inwestycji. Używając języka rodem z seriali sensacyjnych, to nasza branżowa wizja lokalna. To czas, który konsultant może w stu procentach poświęcić inwestorowi: mogą spokojnie porozmawiać, przejrzeć niezbędną dokumentację związana z budynkiem i działką, obejść całą posesję. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ustalić rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne tej posesji, warunki terenowe i nasłonecznieniowe oraz możliwości finansowe inwestora. To właśnie na etapie audytu zapada decyzja o tym, czy instalacja PV zlokalizowana będzie na dachu, czy na gruncie. 

A rodzaj pokrycia dachowego i konstrukcja dachu mają znaczenie przy projektowaniu instalacji PV?

Mają i to duże. Po pierwsze, od rodzaju pokrycia dachowego zależy wybór systemu montażowego. Po drugie, dokonując stosownych obliczeń, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dach domu udźwignie planowaną konstrukcję. Po trzecie, ważna jest wielkość powierzchni dachu oraz jego skomplikowanie. Jeśli dach jest za mały na rozmieszczenie stosownej liczby paneli albo jego konstrukcja nie gwarantuje udźwigu konstrukcji fotowoltaicznej, warto rozważyć instalacje systemu PV na gruncie. Podobnie, kiedy mamy do czynienia z tzw. dachem trudnym, czyli wielospadowym, o niekorzystnych kątach nachylenia połaci.

Bardzo dużo tych zmiennych. Audyt rzeczywiście wydaje się niezbędny…

Jeśli chcemy stworzyć naprawdę dobry projekt instalacji fotowoltaicznej, jest niezbędny. Nie ma co do tego wątpliwości. Samo oszacowanie kosztów inwestycji poprzez kalkulator fotowoltaiczny czy kontakt telefoniczny doradcy to jak widać, stanowczo za mało. 

Czy instalację fotowoltaiczną dla dopiero planowanego budynku projektuje się tak samo, jak dla istniejącego już od lat?

Nie. Kiedy planujemy budowę domu i od razu wiemy, że będziemy zamawiać projekt budynku z fotowoltaiką, część ustaleń jest trudniejsza. Na pewno trudniej jest wtedy w projekcie fotowoltaicznym oszacować zapotrzebowanie energetyczne posesji, ponieważ w grę wchodzą wyłącznie dane wynikające z planowanego zużycia, co oznacza, że stajemy przed koniecznością określenia ilości, rodzaju i energochłonności urządzeń elektrycznych, które zamierzamy dopiero kupić. Natomiast kiedy tworzymy projekt instalacji fotowoltaicznej w ramach termomodernizacji starego, zasiedziałego budynku określenie mocy instalacji PV zawsze jest łatwiejsze, ponieważ dobiera się ją do średniej wysokości rachunków za prąd za ostatni rok. 

Instalacja fotowoltaiczna może być przewymiarowana albo niedowymiarowana. Co to znaczy i która wersja jest brana pod uwagę w dobrym projekcie?

Instalacja przewymiarowana to taka, która produkuje więcej prądu, niż jesteśmy w stanie zużyć na potrzeby naszej posesji. Jeśli instalacja fotowoltaiczna pracuje w systemie On-Grid, te nadwyżki trafiają do publicznej sieci energetycznej i możemy je później odzyskać w postaci tzw. systemu opustów. Z kolei jeśli instalacja jest niedowymiarowana (niedoszacowana), czyli produkuje mniej prądu, niż wynosi rzeczywiste zapotrzebowanie naszej posesji, prawie zawsze istnieje możliwość rozbudowy instalacji o kolejne panele. Jeśli w grę wchodzi niewielka ich liczba (1-2), nie wiąże się to z koniecznością wymiany inwertera i z dużym wydatkiem. Oczywiście warto pomyśleć nad przewymiarowaniem instalacji, z doświadczenia wiem że inwestorzy po wykonaniu mikroinstalacji wpadają w wir zakupów i dokupują urządzenia elektryczne co zwiększa zapotrzebowanie energetyczne budynku.

W dobrym projekcie instalacji fotowoltaicznej dążymy do skonfigurowania jej w taki sposób, żeby zaspokajała rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne naszej posesji. Znaczne przewymiarowanie bez perspektywy dokupienia kolejnych urządzeń elektrycznych nie ma sensu, ponieważ nadprodukcja prądu nie zostanie wykorzystana przez nasze urządzenia domowe, tylko przesłana do publicznej sieci elektrycznej, skąd odzyskamy ją tylko częściowo.

I ostatnia kwestia: czy Klienci zwracają uwagę na estetykę instalacji fotowoltaicznych?

Oczywiście. Instalacja fotowoltaiczna to obiekt, który będzie widoczny na naszej posesji przez kilkadziesiąt lat! Estetyka i staranność wykonania to nie tylko kwestia tego, że instalacja jest miła dla oka, ale także kwestia bezpieczeństwa. Jak oceniają strażacy, błędy projektowe i montażowe skutkują ryzykiem pożaru instalacji fotowoltaicznej. Dlatego projekt instalacji fotowoltaicznej powinien być perfekcyjny. 

Chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną i zlecić jej zaprojektowanie specjaliście? Skontaktuj się z Olą Knapik, ekspertką firmy Synteza OZE ola.knapik@syntezaoze.pl

Autor