Ulga termomodernizacyjna to korzystne dla podatników rozwiązanie polegające na możliwości dokonywania odliczeń, od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w swoim budynku. Ulga ta weszła w życie 1 stycznia 2019 roku i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia, co oznacza, że po raz pierwszy skorzystali z niej podatnicy przygotowujący zeznania podatkowe w 2020 roku.
Ulga podatkowa na termomodernizację jest ulgą limitowaną. Przysługujący podatnikowi limit wynosi 53 000 zł. Ma on łączne zastosowanie w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Oznacza to, że limit nie jest związany z jednym konkretnym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby dokonywanych przez niego inwestycji.
W roku 2021 ulga termomodernizacyjna będzie przyznawana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Czy mogą z niej skorzystać także osoby inwestujące w fotowoltaikę?
Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna na instalację fotowoltaiczną?
Odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej w 2021 roku dokonuje się od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, czy urządzeń, a także wydatków poniesionych na usługę montażu związaną ze zrealizowanym w 2020 roku przedsięwzięciem termomodernizacyjnym.
Przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów to przedsięwzięcie, którego przedmiotem może być także całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji, czyli także instalacja fotowoltaiczna.
Ulga termomodernizacyjna przysługuje płatnikom podatku dochodowego opłacającym podatek według skali podatkowej 19% stawki podatku oraz opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będącym właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Przez jednorodzinny budynek mieszkalny należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku (Prawo budowlane, art.3 pkt 2a).
Odliczanie fotowoltaiki od podatku: dodatkowe warunki
Osoba chcąca odliczyć wydatki na fotowoltaikę od podstawy obliczania podatku musi:
- Być właścicielem budynku: w przypadku gdy trwa budowa i podatnik formalnie nie jest jeszcze właścicielem budynku, do czasu zakończenia budowy nie ma prawa skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
- Udokumentować wydatki poniesione na wykonanie inwestycji fotowoltaicznej w budynku jednorodzinnym (podatnik musi dysponować wszystkimi fakturami potwierdzającymi poniesione wydatki, wystawionymi przez podatnika będącego płatnikiem podatku VAT)
- Zaniechać korzystania z finansowania bądź dofinansowania inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej – jeśli wydatki zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, nie może on odliczyć fotowoltaiki od podatku. Jeżeli podatnik zaliczył wydatki w koszty uzyskania przychodów i odliczył od podatku również nie może ponownie odliczyć ich w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Ulga termomodernizacyjna dotyczy wydatków termomodernizacyjnych na fotowoltaikę pod warunkiem, że przedsięwzięcie w naszym budynku zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, kiedy instalacja PV posadowiona jest na budynku innym niż jednorodzinny budynek mieszkalny?
Zdarza się, że montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku, który ma być przez nią zasilany, nie jest możliwy. W takich przypadkach inwestorzy decydują się na montaż instalacji np. na garażach wolnostojących. Nie wyklucza to możliwości rozliczenia wydatku poniesionego na zakup oraz montaż takiej instalacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej. (Decyzja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 grudnia 2019 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.415.2019.1.KP.)
Czy z ulgi mogą skorzystać oboje małżonkowie, pomiędzy którymi istnieje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej?
Jeśli oboje małżonkowie, pomiędzy którymi istnieje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, ponoszą wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego, należącego do ich majątku wspólnego, co do zasady, oboje mają prawo do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej – o ile dysponują fakturą potwierdzającą poniesienie przez nich wydatku wystawioną na oboje małżonków. (Decyzja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 21 maja 2020 r., nr 0115-KDIT2.4011.211.2020.2.ŁS)
Co konkretnie podlega odliczeniu, kiedy inwestujemy w fotowoltaikę
Katalog wydatków związanych z fotowoltaiką, które podlegają odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, obejmuje:
- wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
- wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi
- ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem
- montaż instalacji fotowoltaicznej
Czytaj dalej:
Jak sprawdzić uszkodzenia paneli fotowoltaicznych?